Kultura

Binoche o Weinsteinie: był wspaniałym producentem, nie zapominajmy

Binoche o Weinsteinie: był wspaniałym producentem, nie zapominajmy

Nigdy nie miałam problemów z Harveyem Weinsteinem. Jako producent był cudowny przez większość czasu. Myślę, że był wspaniałym producentem - powiedziała podczas czwartkowej konferencji prasowej Juliette Binoche, przewodnicząca jury Konkursu Głównego tegorocznej edycji Berlinale.

Laureatka Oscara za główną rolę w "Czekoladzie", francuska aktorka Juliette Binoche przewodniczy jury Konkursu Głównego 69. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Podczas przedpołudniowej konferencji prasowej, aktorka zabrała głos w sprawie amerykańskiego producenta filmowego i telewizyjnego Harveya Weinsteina. Weinstein usłyszał w sumie pięć zarzutów dotyczących przestępstw związanych z przemocą seksualną, w tym zarzut gwałtu, za co grozi mu kara dożywotniego więzienia. Proces w jego sprawie ma ruszyć w maju.

- Próbuję postawić się w jego sytuacji. Myślę, że on ma już dosyć. Wielu ludzi już się wypowiedziało (w jego sprawie - red.). Sądzę, że musimy pozwolić na to, by organy sprawiedliwości zrobiły teraz swoje - stwierdziła Binoche.

- Mówię za siebie. Nigdy nie miałam z nim problemu. Widziałam, że miał problemy, ale jako producent był cudowny większość czasu. Myślę, że był wspaniałym producentem i nie powinniśmy o tym zapominać, nawet wiedząc, że (w kontaktach z nim - red.) było ciężko niektórym reżyserom i aktorom, a zwłaszcza aktorkom. Chciałabym jednak, żeby zaznał spokoju i niech sprawiedliwości zrobić to, co ma do zrobienia - podkreśliła.

"Otwieramy serca"

Przewodnicząca jury Berlinale zwróciła także uwagę na fakt, że aż siedem z 17 filmów, które walczą o Złotego Niedźwiedzia, wyreżyserowały kobiety. - Uważam, że to dobry krok naprzód. Dziesięć lat temu jeszcze tak nie było - powiedziała.

Berliński festiwal, który należy do najważniejszych tego typu na świecie, otworzy w czwartkowy wieczór najnowszy film duńskiej reżyserki Lone Scherfig "The Kindness of Strangers". Wśród filmów wyselekcjonowanych do Konkursu Głównego znalazła się koprodukcja polsko-brytyjsko-ukraińska "Obywatel Jones" w reżyserii Agnieszki Holland. To trzeci film Holland, który walczy o najważniejsze nagrody niemieckiego festiwalu.

Berlinale potrwa do 17 lutego, a zwycięzcy ogłoszeni zostaną w sobotę 16 lutego.