Kultura

Cenzura jak za PRL? Kazik zniknął z Listy Przebojów Trójki

Cenzura jak za PRL? Kazik zniknął z Listy Przebojów Trójki

Utwór Kazika „Twój ból jest lepszy niż mój” zniknął z oficjalnej strony trzeciego programu Polskiego Radia. Wszystko po tym, jak w piątkowy wieczór dotarł na szczyt notowania listy Marka Niedźwieckiego. Słuchaczom do złudzenia przypomina to historie z czasów PRL-owskiej cenzury.

Utwór Kazika to ostra, bezkompromisowa satyra na bieżącą sytuację polityczną. „Twój ból jest lepszy niż mój” to wyśpiewane historie osób, które nie mogą odwiedzić cmentarzy choć tragicznie zginęli im bliscy. W tym samym czasie dwoma limuzynami może wjechać na cmentarz szef Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Równi i równiejsi.

15 maja piosenka zadebiutowała na szczycie listy przebojów Marta Niedźwieckiego w programie trzecim Polskiego Radia. Co dziwne, już po kilku godzinach link do aktualnego notowania, za pomocą którego można oddawać też głosy na ulubione utwory, przestał działać. Znikniecie może być oczywiście spowodowane błędem technicznym, ale sytuacja budzi podejrzenia słuchaczy.

„Co zrobią, jak Kazik będzie się utrzymywał na pierwszym miejscu przez dłuższy czas?” – żartują sobie internauci.

Błyskawicznie zwrócono też uwagę, że podoba sytuacja przytrafiła się w czasach Polski Ludowej. Jak wspominają użytkownicy forum poświęconego Trójce wkrótce po wejściu na listę piosenki „Ela, czemu się nie wcielasz” Kobranocki (tekst był mocno kpił sobie z obowiązkowej służby wojskowej) zakazano jej grania. Zamiast niej Marek Niedźwiecki miał puszczać tylko perkusję z „To tylko tango” Maanamu. A że piosenka nie spadała, trwało to kilka tygodni. Podobne sytuacje spotykały Republikę, Różę Europy oraz zachodnich wykonawców, którzy otwarcie wspierali „Solidarność”.

Nie raz, nie dwa, przygody z cenzurą w PRL miał też sam Kult. Zespołowi nie pozwalano wydać albumów zawierających takie piosenki jak „Polska” czy „Po co wolność” – płyty ukazały się dopiero po upadku komuny.