Kultura

Clint Eastwood - nietuzinkowa postać kina świętuje 90. urodziny!

Clint Eastwood - nietuzinkowa postać kina świętuje 90. urodziny!
Clint Eastwood, jedna z ikon amerykańskiego kina, działająca na wielu frontach, obchodzi dziewięćdziesiąte urodziny. 31 maja 1930 roku na pewno jest datą wartą zapamiętania przez miłośników kinematografii.

Clint Eastwood kończy 90 lat – aktor, reżyser i producent filmowy

Nawet ci, którzy nie interesują się kinem i nie śledzą z zaangażowaniem filmowych nowości, wiedzą, kim jest Clint Eastwood, który kończy właśnie 90 lat. Z pewnością widzieli którąś z jego reżyserskich produkcji (choć być może nie zdają sobie z tego jednocześnie sprawy) lub śledzili jedną z jego kreacji aktorskich, a te zawsze zapadają w pamięć. Wielu kojarzy go z ról oszczędnych w słowach ekscentryków, z natury żyjących na uboczu. Charakterystyczna gra i sposób, w jaki Eastwood wchodził w kolejne role, tworząc niezapomnianych bohaterów, takich jak chociażby Brudny Harry, sprawiła, że zaskarbił sobie sympatię widzów i krytyków. Cenione są także jego dzieła reżyserskie.

Zobacz też: Clint Eastwood nie próżnuje

90 lat temu urodził się Clint Eastwood: aktor o wielu twarzach

31 maja 1930 roku, czyli 90 lat temu, urodził się Clint Eastwood. Późniejsza gwiazda kina przyszła na świat w San Francisco. Choć twórczość filmowa interesowała go od najwcześniejszych lat, bliska jego sercu była też muzyka i sport. Pierwszy raz pojawił się w produkcji klasy B zatytułowanej „Zemsta potwora”. Wtedy jednak traktował jeszcze aktorstwo jako zajęcie dorywcze. Przełomem okazała się rola w serialu „Rawhide”, gdzie wcielił się w Rowdy’ego Yatesa.

Przez całą swoją karierę pokazał ogromną różnorodność kreacji aktorskich, które jednak w jego wykonaniu pozostawały zupełnie nie do podrobienia. Przez ten czas był:

 • kowbojem o stalowych nerwach,
 • policjantem działającym według własnych zasad i często na granicy prawa,
 • mścicielem,
 • prezenterem radiowym, 
 • weteranem wojennym.

Na uwagę zasługuje szczególnie fakt, że każda z tych ról, choć inna, w jakiś sposób pozostała w pamięci odbiorców.Zobacz wideo Zobacz nowy odcinek Popkultury!

Clint Eastwood – niezapomniane role i doskonała reżyseria

Clint Eastwood na pewno budzi pewne skojarzenia ze spaghetti westernem. Istotnie, aktor zagrał w filmach Sergia Leone „Za garść dolarów” (1964), „Za kilka dolarów więcej” (1965) oraz „Dobry, zły i brzydki” (1966). Tam dał się poznać jako twardy rewolwerowiec zupełnie wyprany z emocji. Później przyszła pora na inspektora Harry’ego Callahana, w którego Eastwood wcielił się w produkcjach:

 • „Brudny Harry” (1971),
 • „Siła magnum” (1973),
 • „Strażnik prawa” (1976),
 • „Nagłe zderzenie” (1983),
 • „Pula śmierci” (1988).

Na uwagę zasłużyły także jego role w filmach, których jednocześnie był reżyserem: byłego rewolwerowca Williama Munny’ego w „Bez przebaczenia” (1992) i weterana wojennego Walta Kowalskiego w „Gran Torino” (2008).

Jeśli zaś chodzi o osiągnięcia reżyserskie, Eastwood także ma ich całkiem sporo na swoim koncie. Na uwagę zasługuje na pewno biograficzny film „Bird” (1988), opowiadający historię saksofonisty jazzowego Charliego Parkera. Produkcja otrzymała Złoty Glob w kategorii „Najlepszy reżyser”.  Filmem, za którego Eastwood otrzymał Oscara jako reżyser było „Bez przebaczenia”. Reżyserowi udało się też zdobyć w 2004 roku Cezara w kategorii „Najlepszy film zagraniczny” za „Rzekę tajemnic”, opisującą losy trójki przyjaciół, których rozdzieliło pewne tragiczne wydarzenie z dzieciństwa. Co ważne, Eastwood działa także jako kompozytor. Jego muzyka pojawiła się chociażby w takich filmach, jak:

 • „Prawdziwa zbrodnia” (1999),
 • „Kosmiczni kowboje” (2000),
 • „Rzeka tajemnic” (2003),
 • „Za wszelką cenę” (2004),
 • „Medium” (2010), 
 • „J. Edgar” (2011).

Zobacz też: Zwiastun "Sully" wbija w fotel. Tom Hanks ratuje samolot przed katastrofą. Będą Oscary?

Clint Eastwood: dzieci legendarnego aktora

Wszyscy wiedzą, jak wielkim aktorem jest Clint Eastwood. Dzieci nie poszły jednak w większości w jego ślady. Głośno zrobiło się o Scottcie Clintonie Reevesie, synu stewardessy, Jacelyn Ann Reeves. Mężczyzna zajmuje się obecnie reżyserią, grą aktorską i produkcją filmową. Choć do popularności ojca sporo mu jeszcze brakuje, zagrał w takich produkcjach, jak „Najdłuższa podróż” (2015) czy „Legion samobójców” (2016). Z Reeves Eastwood ma jeszcze jedno dziecko: córkę Kathryn. Także córka aktora z pierwszego małżeństwa, Alison, postawiła na aktorstwo. Jej brat, Kyle, jest muzykiem.

Eastwood ma również córkę Kimber z tancerką Roxanne Tunis, a także córkę Francescę z amerykańską aktorką Frances Fisher. Ze swoją drugą żoną (obecnie byłą), dziennikarką Diną Ruiz Eastwood, ma córkę Morgan.