Kultura

Kayah i Mery Spolsky rapują: Moje motto - być na złoto i nie dawać się idiotom

Kayah i Mery Spolsky rapują: Moje motto - być na złoto i nie dawać się idiotom
Kayah i Mery Spolsky często na scenie - zarówno w śpiewanych utworach, jak i między nimi - wypowiadają się w ważnych sprawach. Pierwsza mówiła publicznie np. o sprzeciwie wobec projektu ustawy zaostrzającej prawo aborcyjne, druga ostatnio w Opolu wsparła społeczność LGBT+. Teraz nagrały razem piosenkę o sile kobiet. Utwór promuje serial TVN.

Kayah to jedna z najbardziej wyrazistych polskich wokalistek, która - choć mówi, że nie chce mieszać się w politykę - niejednokrotnie mówiła o tolerancji i sprawach ważnych dla kobiet. Mery Spolsky w trakcie tegorocznego festiwalu w Opolu powiedziała ze sceny: "Miłość zasługuje na równość i nieważne, czy dziewczyna z dziewczyną, chłopak z chłopakiem, chłopak z dziewczyną". Obie wokalistki były zaangażowane też w trasę koncertową Women's Voices, podczas której artystki świętują stulecie uzyskania przez kobiety praw wyborczych i wykonują covery oraz autorskie utwory.

Ich wspólny utwór ma być hołdem dla ich siły i jedności. Inspiracją do piosenki jest serial (zatytułowany jak utwór), który od 18 października będzie można zobaczyć w TVN i na platformie Player. 

Kayah i Mery Spolsky razem w "Królestwie kobiet". "Można w nim bywać zarówno w szlafroku, jak i w obcisłej sukience"  

- Uwielbiam jej "Bigotkę", a po jej wersji #hot16challenge2 zupełnie zawładnęła moim sercem - mówi o Mery Spolsky Kayah. - Jest inteligentna i błyskotliwa. Pisze świetne teksty. Gdy zapadła decyzja, że tworzymy razem utwór, wystarczyło jedno spotkanie, byśmy razem złapały, na czym nam zależy i jak ma wyglądać utwór oraz co chcemy w nim przekazać - dodaje piosenkarka. - Kiedy dostałam propozycję, aby stworzyć numer z królową Kayah, to wiedziałam, że powstanie coś szałowego. Napisałyśmy wspólnie hymn dla wszystkich królowych, królowych nocy, królowych dram, królowych życia, królowych spolsky! Dla mnie Kayah jest absolutną królową polskiej sceny muzycznej, dlatego wystąpić u jej boku to zaszczyt i ogromna nobilitacja - wypowiada się w podobnym tonie Mery Spolsky o Kayah i dodaje:

Bardzo się cieszę na taką współpracę i uwielbiam kolorowy klip, który pokazuje, że w królestwie kobiet można bywać zarówno w szlafroku, jak i w obcisłej sukience czy sportowych butach!

W serialu, który promuje ich wspólny utwór, w rolach głównych wystąpią Krystyna Janda, Gabriela Muskała, Karolina Gruszka i Aleksandra Adamska. "Królestwo Kobiet" to serial komediowy. Była i obecna żona, kochanka i tajemnicza kobieta, choć zupełnie różne, będą musiały połączyć siły, nauczyć się współpracować i pomagać sobie nawzajem. Bardzo szybko zrozumieją, że tylko kiedy są razem, są nie do pokonania.

Zobacz wideo Beata Kozidrak przechytrzyła cenzurę jednym prostym trikiem [Popkultura odc. 39]