Kultura

Klasycy wracają do Cannes. Festiwal bez Tarantino

Klasycy wracają do Cannes. Festiwal bez Tarantino

Jarmusch, Lelouch, bracia Dardenne, Herzog, Bellochio, Loach, i Almodovar - to wielcy filmowcy, którzy zaprezentują swoje najnowsze filmy w trakcie 72. edycji Międzynarodowego Festiwalu w Cannes. Pomimo wcześniejszych zapowiedzi, "Once Upon a Time in Hollywood" Quentina Tarantino niemal na pewno nie zostanie pokazany na Lazurowym Wybrzeżu.

Niełatwe zadanie będzie stało przed jury Konkursu Głównego 72. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes pod przewodnictwem meksykańskiego mistrza Alejandro Inarritu. Organizatorzy festiwalu ogłosili program tegorocznej odsłony najbardziej prestiżowego festiwalu filmowego świata i wiele wskazuje na to, że walka o Złotą Palmę będzie zacięta.

Wbrew wcześniejszym informacjom, w programie nie pojawił się Quentin Tarantion z "Once Upon a Time in Hollywood". Delegat generalny festiwalu Thierry Frémaux poinformował, że reżyser zdecydował się kręcić film kamerą 35 mm, przez co proces postprodukcji się wydłużył. Fremaux powiedział, że nie jest pewne czy Tarantino ukończy film przed festiwalem.

Jarmusch i zombie na otwarcie

Konkurs Główny został zdominowany najnowszymi filmami znanych i cenionych filmowców. Chociaż Jim Jarmusch powraca na Lazurowe Wybrzeże z dwunastym filmem, po raz pierwszy otworzy festiwal. Jego "The Dead Don't Die" jest jednoczenie ósmy tytułem w dorobku Amerykanina, który powalczy o Złotą Palmę.

Na ekranowej historii o walce z zombie zobaczymy gwiazdy, które wielokrotnie pracowały z Jarmuschem, w tym Toma Waitsa (szósty wspólny film), Billa Murraya (czwarty wspólny film), Steve’a Buscemiego (szósty wspólny film), Iggy'ego Popa (trzeci wspólny film), Tildę Swinton (czwarty wspólny film) czy Chloe Sevigny (trzeci wspólny film).

Do obsady dołączyli również: raper RZA (zagrał w jarmuschowskich "Kawa i papierosy" i "Ghost Dog: Droga samuraja"), Adam Driver, Selena Gomez, Sturgill Simpson, Danny Glover, Caleb Landry Jones, Rosie Perez, Sara Driver oraz Carol Kane.

Powrót gigantów

Do Cannes powraca także Ken Loach. Brytyjski klasyk po raz 14. znalazł się wśród nominowanych do najważniejszych canneńskich nagród. Laureat dwóch Złotych Palm pokaże w tym roku "Sorry We Missed You".

"W swoim najnowszym filmie Loach opowiada historię rodziny, która próbuje ułożyć sobie życie w małej miejscowości na północy Anglii. Młodzi małżonkowie, Ricky i Abbie Turner, ciężko pracują, żeby zapewnić sobie i swoim dzieciom lepszy byt. Ricky ma dość użerania się z nieuczciwymi pracodawcami i minimalnej pensji –postanawia zaryzykować i zainwestować we własny biznes. Rodzina wydaje wszystkie oszczędności na zakup samochodu dostawczego i Ricky rozpoczyna pracę na własną rękę. Początkowa euforia i poczucie wolności ustępują jednak wątpliwościom. Okazuje się, że niezależność ma swoją cenę i Turnerom coraz trudniej jest utrzymać się na powierzchni" - czytamy w komunikacie polskiego dystrybutora filmu.

O swoją trzecią Złotą Palmę powalczą także bracia Jean-Pierre i Luc Dardenne. Tym razem zaprezentują "Le Jeune Ahmed" ("Młody Ahmed").

Zgodnie ze wcześniejszymi przewidywaniami do Cannes powraca Pedro Almodovar. Jeden z najsłynniejszych hiszpańskich filmowców przedstawi "Ból i łaskę" z Penelope Cruz i Antonio Banderasem w rolach głównych.

Film - jak zapowiada polski dystrybutor - to autobiograficzny obraz "kilku dni z życia wybitnego reżysera - jego namiętności, zwątpienia i tajemnice - bez upiększeń, tylko szczerość i prawda".

"Cudowne dziecko" Cannes czyli Kanadyjczyk Xavier Dolan, powraca do Konkursu Głównego po raz trzeci. Dolan przedstawi tym razem "Matthias and Maxime".

O Złotą Palmę powalczą także filmy: "Il Traditore" Marco Bellocchio, "Gisaengchung" ("Parasite") Bonga Joon Ho, "Oh Mercy!" Arnauda Desplechina, "Hidden Life" Terrence'a Malicka oraz "Bacurau" Klebera Mendoncy Filho i Juliano Dornellesa oraz "It Must Be Heaven" Elii Suleimana.

W Konkursie Głównym debiutują: Diao Yinan ("Nan Fang Che Zhan De Ju Hui" ("The Wild Goose Lake")), Ladj Ly ("Les miserables"),  Corneliu Porumboiu ("La Gomera"), Mati Diop ("Atlantique"), Jessica Hausner ("Little Joe"), Ira Sachs ("Frankie"), Celine Sciamma ("Portrait de la jeune fille en feu") oraz Justine Triet ("Sibyl").

Lelouch i Herzog poza konkursem

Poza konkursem wyświetlone zostaną: "Rocketman" Dextera Fletchera, opowiadający o Elthonie Johnie, dokument "Diego Maradona" Asifa Kapadia, "La Belle Epoque" Nicolasa Bedosa oraz "Too Old to Die Young" Nicolasa Windinga Refna.

Co ciekawe, poza konkursem jeden z francuskich mistrzów kina - Claude Lelouch - pokaże ciąg dalszy legendarnego filmu "Kobieta i mężczyzna", który zdobył w 1966 r. Złotą Palmę.

Obraz Leloucha opowiadający o namiętnej miłości młodej wdowy i zawodowego kierowcy rajdowego został obsypany nagrodami na wielu festiwalach filmowych. W 1967 r. otrzymał dwa Oscary za najlepszy film nieanglojęzyczny i najlepszy scenariusz oraz w tym samym roku Złote Globy dla najlepszej aktorki dramatycznej i dla najlepszego filmu zagranicznego.

W 1986 roku reżyser zrealizował pierwszy sequel pt. "Mężczyzna i kobieta: 20 lat później" z udziałem tych samych odtwórców tytułowych ról: Anouk Aimee i Jean-Louisa Trintignanta. Oni również pojawią się w najnowszej produkcji.

W ramach sekcji Pokazy Specjalne zaprezentowane zostaną filmy: "Share" Pippy Bianco, "Family Romance LLC" Wernera Herzoga, "Tommaso" Abela Ferrara, "To Be Alive and Know It" Alaina Cavaliera oraz "For Sama" Waad Al Kateab i Edwarda Wattsa.

W sekcji Un Certain Regard publiczność festiwalowa zobaczy m.in. "Port Authority" Danielle Lessovitz, "The Climb" Michaela Covino, "Joan of Arc" Bruna Dumonta, "Liberte" Alberta Serry, "Summer of Changsha" Zu Fenga, "EVGE" Narimana Alieva oraz "Chambre 212" Christophe'a Honore'a.

Alain Delon z Honorową Złotą Palmą

W czasie festiwalu Honorową Złotą Palmę odbierze aktor, producent, reżyser i scenarzysta Alain Delon, przedstawiciel francuskiej Nowej Fali. Delon uważany jest za jedną z największych ikon kina europejskiego lat 60. i 70. XX w. - odnoszącym sukcesy zarówno komercyjne, jak również artystyczne. Światową sławę przyniosły mu role w filmach "Rocco i jego bracia" (1960) oraz "Lampart" (1963) Viscontiego.

Do jego najważniejszych kreacji aktorskich należą również te z filmów: "Basen" Jacquesa Deraya (1969), "W pełnym słońcu" Rene Clementa (1960) oraz "Samuraj" (1967) i "W kręgu zła" Jeana-Pierre’a Melville’a (1970). A także role w "Pan Klein" Josepha Loseya (1977) - za którą dostał nominację do Cezara dla najlepszego aktora - oraz "Nasza historia" Bertranda Bliera (1875) - za którą Cezara otrzymał. Zagrał także m.in. w filmach "Za skórę gliny" (1981) i "Uderzenie” (1983), które sam wyreżyserował.

Ponadto Delon współpracował m.in. z Jean-Luc Godardem, Louisem Malle’em oraz Michelangelo Antonionim. Na ekranie partnerowało mu wiele gwiazd, m.in. Brigitte Bardot, Catherine Denevue, Romy Schneider i Annie Girardot.

Wcześniej organizatorzy imprezy poinformowali, że przewodniczącym jury Konkursu Głównego został meksykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy Alejandro Gonzalez Inarritu. Jjury sekcji Un Certain Regard przewodniczyć będzie libańska aktorka i reżyser Nadine Labaki. Z kolei przewodniczącą jury sekcji Cinefondation i filmów krótkometrażowych będzie francuska reżyserka i scenarzystka Claire Denis.

72. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes odbędzie się w dniach 14-25 maja.