Kultura

Maile kuszą: "W związku z pandemią koronawirusa, Netflix oferuje darmowe konto". Nie dajcie się oszukać

Maile kuszą:
Od kilku dni krążą wiadomości emailowe, w których odbiorcy mogą przeczytać, że Netflix ofermuje darmowy dostęp do swoich zasobów z powodu kwarantanny i koronawirusa. Ale tylko pod warunkiem, że użyty zostanie link dołączony do informacji - tak oszuści próbują wykorzystać nawiność nieuważnych osób.

"W związku z pandemią koronawirusa, Netflix rozdaje darmowy dostęp do platformy na czas izolacji. Niezwłocznie udaj się na stronie, bo promocja szybko się skończy" - mówi wiadomość z linkiem przekierowującym na podejrzaną stronę. Rozsyłana jest przez oszustów do przypadkowych osób w języku angielskim i hiszpańskim. A użytkownicy Twittera przestrzegają innych przed przekrętem, załączając obrazki z przykładową wiadomością.

Czytaj też: Koreański serial z Mirosławem Zbrojewiczem przewidział pandemię koronawirusa dwa lata temu? "Oglądajcie, zanim to zdejmą"

"Darmowe konto na Netfliksie na czas kwarantanny". To oszustwo

Rzecznik Netfliksa potwierdził w rozmowie z "Business Insiderem", że nie prowadzi promocji, w ramach której dawałby komukolwiek darmowy dostęp do serwisu na czas epidemii koronawirusa. Tymczasem fałszywe wiadomości krążą na social mediach, skrzynkach e-mailowych, wysyłane są nawet smsy.

Link zawarty w wiadomościach w języku angielskim i hiszpańskim kieruje na stronę netflix-usa.net - domena ta została zarejestrowana około dziewięciu dni temu. I nie należy do prawdziwego Netfliksa. A jeśli ktoś popełnił błąd i kliknął w podejrzane łącze, czekała na niego strona z grafiką zwodniczo podobną do tej, której używa strona streamingowa - donosi hotforsecurity.bitdefender.com.

Oszustwo - darmowe konto na NetfliksieOszustwo - darmowe konto na Netfliksie https://hotforsecurity.bitdefender.com/

Oszuści informowali, że jeśli chcemy wygrać darmowe konto, musimy wysłać wiadomość 10 swoim najbliższym znajomym, np. przez WhatsApp. Prawdopodobnie po to, żeby wyłudzić dane osobowe lub przesłać złośliwe oprogramowanie na ich sprzęt.

Oszustwo na darmowe kontoOszustwo na darmowe konto fot. hotforsecurity.bitdefender.com

Netflix jest często wykorzystywany przez oszustów, którzy podszywając się pod firmę próbują wyłudzić dane osobowe. Pojawiały się np. wiadomości, w których proszono o aktualizację danych potrzebnych do co miesięcznego rozliczenia na koncie.

Dlatego też Netflix przypomina:

W naszych e-mailach nigdy nie prosimy o podanie danych osobowych. Należą do nich m.in.: numer karty kredytowej, dane rachunku bankowego, hasło do serwisu Netflix. Nigdy nie prosimy też o dokonanie płatności przez witrynę ani usługę firmy trzeciej.

Co masz robić, gdy otrzymasz podejrzaną wiadomość? Procedura jest prosta:

  • Nie klikaj żadnych łączy ani nie otwieraj żadnych załączników.
  • Przekaż e-mail na adres [email protected]
  • Usuń ten e-mail.

Czytaj też: Netflix - premiery kwiecień 2020. Fani czekają na "Dom z papieru", ale warto sprawdzić też inne tytuły