Kultura

Msza święta online na żywo 24 stycznia - gdzie obejrzeć?

Msza święta online na żywo 24 stycznia - gdzie obejrzeć?
Msza święta online na żywo nadawana będzie nie tylko na kanałach telewizyjnych, ale także radiowych i w internecie. Sprawdź plan transmisji na 24 stycznia.

Msza 24 stycznia: czy wiernych wciąż obowiązuje dyspensa?

Do 17 stycznia w naszym kraju trwała tzw. kwarantanna narodowa, która miała zatrzymać rozwój epidemii. I choć wydaje się, że liczba zakażeń nieco spadła, a sytuacja służby zdrowia stabilizuje się, m.in. dzięki rozpoczęciu procesu szczepień, to jednak podjęto decyzję o przedłużeniu restrykcji, a co za tym idzie dalszym zamknięciu galerii handlowych, siłowni, restauracji czy hoteli. W kościołach w czasie mszy świętej 24 stycznia nadal obowiązuje limit wiernych indywidualnie ustalany dla każdej świątyni według schematu 1 osoba na 15 m². Oznacza to, że hierarchowie kościoła katolickiego wciąż utrzymują w mocy dyspensę od uczestnictwa we mszy świętej w niedziele i święta nakazane, jednocześnie zachęcając do udziału w Eucharystii w trakcie tygodnia, kiedy wiernych jest zdecydowanie mniej. Przypominają także o obowiązku odbycia spowiedzi świątecznej, na którą mamy coraz mniej czasu.  

Filmy o tematyce religijnej - które są warte obejrzenia?

Transmisja mszy w telewizji

Osoby, które z różnych względów nie mogą uczestniczyć osobiście w mszy świętej w niedzielę ani w tygodniu, mogą skorzystać z udostępnianej od wiosny możliwości obejrzenia transmisji mszy na żywo w telewizji. Programy takie nadają zarówno stacje Telewizji Publicznej, jak i te komercyjne. Oto program na najbliższą niedzielę, 24 stycznia:

  • 7:00 - TV Republika - Msza święta z parafii pod wezwaniem św. Augustyna w Warszawie
  • 7:00 - TVP1 - Msza święta z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach
  • 9:00 - Polsat News - Msza święta ze Świątyni Opatrzności Bożej
  • 9:30 - TV Trwam - Msza święta z kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze
  • 10:30 - Polsat Rodzina - Msza św. dla dzieci
  • 11:00 - TVP1 - Msza święta z kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze
  • 13.00 - TVP Polonia - Msza święta z kościoła pw. Świętej Trójcy w Chojnie.

Dodatkowo o 8.00 na kanale TVP Historia odbędzie się transmisja liturgii grekokatolickiej z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego we Wrocławiu.

Msza św na żywo w radio

Co tydzień w niedzielę wierni mają także możliwość wysłuchania transmisji mszy św. na żywo prowadzonej w radio. Program Pierwszy Polskiego Radia prowadzi taką o godzinie 9:05 wprost z Bazyliki św. Krzyża w Warszawie. Audycje podobnego typu prowadzą także lokalne radia katolickie, które można znaleźć niemal w każdym regionie Polski. Należą do nich m.in.: Radio Jasna Góra, Radio Fara, Radio Niepokalanów. 

W święta nakazane wierni mają obowiązek uczestniczyć w liturgii. Zdjęcie ilustracyjne, Christos Tsitselis/shutterstock.comŚwięta nakazane. Kiedy jest obowiązek uczestnictwa we mszy świętej?

Msza online na laptopie, tablecie czy telefonie

Dzięki dobrodziejstwom technologicznym obejrzeć mszę można praktycznie w każdym miejscu na świecie. Wystarczy jedynie dostęp do internetu. A tam na różnego rodzaju portalach katolickich, ale także stronach czy kanałach parafialnych można obejrzeć msze online na żywo prowadzone z kościołów w całej Polsce i nie tylko.