Kultura

Natalia Kukulska śpiewa do muzyki Chopina. Gra Sinfonia Varsovia

Natalia Kukulska śpiewa do muzyki Chopina. Gra Sinfonia Varsovia

Zaśpiewać do muzyki Fryderyka Chopina? Tego wyzwania podjęła się Natalia Kukulska, która wspólnie z orkiestrą Sinfonia Varsovia nagrała płytę "Czułe struny". Singiel o tym tytule, który jest wokalną interpretacją Poloneza As-dur, trafił do sieci.

Po raz pierwszy wybrane utwory z twórczości Chopina zostały opracowane w formie utworów symfonicznych, do których powstały teksty. Jednym z pretekstów powstania projektu jest przypadająca w tym roku 210. rocznica urodzin Fryderyka Chopina.

A za realizacją tego niecodziennego pomysłu stoi Natalia Kukulska, która wykonuje utwory Chopina w nowej odsłonie i jest autorką połowy tekstów na ten album. Płytę zapowiada singiel "Czułe struny", w którym wykorzystany został jeden z najpopularniejszych utworów Chopina Polonez As-dur.

- Zaczynamy jak na prawdziwym balu - od poloneza. Heroiczne to przedsięwzięcie, tak jak i sam utwór, o którym tak zwykło się mówić. To piękne i bardzo rozpoznawalne dzieło Fryderyka Chopina zabrzmi w opracowaniu na orkiestrę symfoniczną. Pod batutą wspaniałego aranżera i kompozytora Pawła Tomaszewskiego zagrała nasza wybitna Sinfonia Varsovia - zapowiada wokalistka.

Natalia Kukulska podczas nagrania "Czułe struny"fot. Michał Klusek/ SHOOT ME / materiały prasowe

Efekt pracy ponad 100 osób

Nad całym materiałem, który ukaże się 28 sierpnia, pracowało łącznie ponad 100 osób. Za nową odsłonę muzyczną utworów odpowiadają kompozytorzy i aranżerzy: Krzysztof Herdzin, Nikola Kołodziejczyk, Adam Sztaba, Paweł Tomaszewski i Jan Smoczyński. Oni też prowadzili w trakcie nagrań Sinfonię Varsovia. Poza warszawską orkiestrą, na płycie pojawili się muzycy: Robert Kubiszyn, Michał Wrombel i wielu innych. Gościnnie zagrał pianista Janusz Olejniczak, którego interpretacje Chopina zdobyły uznanie w wielu zakątkach świata.

Poza Kukulską, teksty do utworów Chopina napisały: Mela Koteluk, Kayah, Gaba Kulka, Natalia Grosiak (Mikromusic) i Bovska.

- Dotykamy muzyki Fryderyka Chopina, która jest niezwykle kunsztowna i pomnikowa. Na pewno wymaga to odwagi, ale jeżeli w muzykę wkłada się całe serce, profesjonalizm i spotykają się ludzie o takich wrażliwościach i talentach, jak moi goście, może z tego wyjść coś pięknego, nowego, a zarazem przypominającego nam o wielkości pierwowzoru - stwierdziła Kukulska.