Kultura

Nie żyje Sara Danius. Przewodziła Akademii Szwedzkiej przyznającej literackiego Nobla

Nie żyje Sara Danius. Przewodziła Akademii Szwedzkiej przyznającej literackiego Nobla

Badaczka literatury, pisarka i krytyczka Sara Danius, była stała sekretarz przyznającej literacką Nagrodę Nobla Akademii Szwedzkiej, nie żyje. Danius przewodziła Akademii w czasie kryzysu obyczajowego, w związku z którym nie przyznano nagrody w roku 2018. Miała 57 lat, zmarła na raka.

Danius była pierwszą kobietą na stanowisku stałego sekretarza Akademii Szwedzkiej. Funkcję tę pełniła od czerwca 2015 roku do kwietnia 2018 roku.

To właśnie w tym czasie, od jesieni 2017 roku, Akademia Szwedzka pogrążona była w kryzysie obyczajowym. Zaczął się on od tego, że francusko-szwedzki fotografik i reżyser Jean-Claude Arnault, mąż członkini Akademii Katariny Frostenson, został oskarżony o gwałty oraz o to, że był źródłem przecieków o laureatach literackiego Nobla. Otrzymywał także od Akademii Szwedzkiej hojne dotacje na klub kulturalny, do którego zapraszał jej członków.

Doniesienia o nieprawidłowościach spowodowały masowe odejścia członków Akademii, co zagroziło brakiem kworum. Frostenson została zmuszona do dobrowolnego odejścia, otrzymując odszkodowanie oraz służbowe mieszkanie.

Danius opuściła Akademię w kwietniu 2018 roku, a Arnault został skazany na karę 2,5 roku więzienia za podwójny gwałt na kobiecie.

Szwedka była badaczką literatury, pisarką i krytyzcką. Jej ostatnia książka o Bobie Dylanie ukazała się w 2018 roku - dwa lata po tym, jak artyście przyznano Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.