Kultura

PyrkONline. Nadchodzi największy festiwal fantastyki online w 2020 roku

PyrkONline. Nadchodzi największy festiwal fantastyki online w 2020 roku
Pyrkon to jeden z największych festiwali fantastyki w Europie, który co roku odbywa się w Poznaniu. Po 20 latach istnienia festiwal zdobył olbrzymią popularność - jego ostatnią edycję odwiedziło aż 52 tys. fanów fantastyki. W tym roku, z powodu pandemii COVID-19, festiwal został przeniesiony na 2021 rok. W oczekiwaniu na kolejną edycję wydarzenie przenosi się w całości do sieci jako PyrkONline.

Między 9 a 22 października organizatorzy: Klub Fantastyki "Druga Era" oraz Allegro przygotowali ponad 30 wydarzeń: warsztatów, spotkań i prelekcji. Uczestnicy będą mogli poznać tajniki druku 3D, podszkolić się z malowania figurek, uczestniczyć w spotkaniach online ze swoimi ulubionymi twórcami, w tym z takimi gwiazdami jak Mike Pondsmith, twórca kultowego Cyberpunka.

Zobacz wideo "WandaVision" - zwiastun najbardziej niesamowitego serialu ze świata Marvela

PyrkONline. Fani fantastyki w tym roku nie zostają na lodzie

Nie zabraknie również dyskusji na temat ważnych zjawisk w popkulturze. Na sam koniec organizatorzy przygotowali Dream Cosplay Show - pierwszy konkurs cosplay w Polsce realizowany online, w którego trakcie najlepsi cosplayerzy przedstawią kulisy tworzenia kostiumów i wcielania się w swoich ulubionych bohaterów. Nie zabraknie również specjalnych promocji i zniżek dla fanów fantastyki, o które zadbał współorganizator wydarzenia - Allegro - wraz z partnerami. Wszystkie informacje oraz szczegółowy program wydarzenia znajdują się pod tym linkiem.

Wywiady - w tym m.in.

  • Co u Kajko i Kokosza w trawie piszczy? (9 października): spotkanie ze scenarzystą komiksowym Maciejem Kurem. Prowadzenie: Marcin Łuczak.
  • Cyberpunkowy detektyw na tropie (20 października): spotkanie z Marcinem Przybyłkiem, autorem świata Gamedec oraz Marcinem Rybińskim, dyrektorem kreatywnym Anshar Studios, które pracuje nad przygotowaniem izometrycznej gry RPG na podstawie prozy pisarza.
  • Cyberpunk 2020... a może 2077? (21 października): spotkanie z Mikem Pondsmithem (R. Talsorian Games), twórcą legendarnego papierowego RPG Cyberpunk 2020, na podstawie którego powstaje gra autorstwa CDP RED Cyberpunk 2077 . Prowadzenie: Michał Wojtas.

Warsztaty:

  • Malowanie modeli i tworzenie makiet (12 października): internetowe warsztaty w formie elementarza dla początkujących. Uczestnicy dowiedzą się z nich m.in. jakie są podstawowe techniki malarskie, a także, o czym należy pamiętać i co przygotować przed malowaniem. Warsztaty poprowadzi Grzegorz Gaweł
  • Druk 3D a cosplay (16 października): brakuje Ci jakichś drobnych części do stroju albo naramiennika? A może chcesz zrobić gigantyczny miecz wydrukowany w całości na drukarce? Czemu by nie! Druk 3D w cosplayu staje się coraz bardziej popularny. To jedynie kolejne narzędzie na warsztacie cospleyera - wystarczy dobrze dobrać technikę do projektu i puścić wodze fantazji! Prowadzenie: Piotr Quell.

Prelekcje - w programie m.in.:

  • Jak wejść do świata anime, nie tracąc rigczu? (9 października): anime - kreska, dziwny humor, infantylność, trudny język i różnice kulturowe. Nie możesz znaleźć nic dobrego wśród tylu serii? Nie wiesz od czego zacząć? Japoński komiks i animacja mają coraz większe wpływy na kulturę Zachodu - kiedyś subtelne i trudne do zauważenia, dziś są coraz bardziej widoczne. W tej części popkultury można się jednak zagubić. Podczas prelekcji Łukasz Kaczmarek wesprze uczestników w poszukiwaniach rodzajów anime, które będą zgodne z ich gustem.
  • RPG dla najmłodszych (11 października)
  • Popkulturowa przygoda bez końca (17 października)