Kultura

Rodzina Pospieszalskich jednak nie zagra koncertu kolęd dla publiczności w kościele

Rodzina Pospieszalskich jednak nie zagra koncertu kolęd dla publiczności w kościele
Nie odbędzie się koncert kolęd w wykonaniu zespołu rodziny Pospieszalskich, w którym mieli uczestniczyć wierni 30 stycznia w kościele Parafii Wszystkich Świętych w Starachowicach. Wcześniej media donosiły, że specjalną zgodę miał wydać sanepid. Po tym, jak pojawiło się dużo krytycznych opinii, muzycy wydali oświadczenie w tej sprawie.

Zaproszenie na koncert kolęd w wykonaniu Rodziny Pospieszalskich Parafia Wszystkich Świętych w Starachowicach zamieściła w niedzielę na swoim profilu na Facebooku (później post zniknął z sieci). Można było w nim przeczytać: "Zapraszamy na koncert kolęd. Pamiętajmy o limicie osób w kościele, zachowaniu dystansu i maseczkach". Zespół miał też zagrać w trakcie wcześniejszej liturgii mszy świętej. Po upublicznieniu informacji, wiele osób było oburzonych, że w czasie obostrzeń są organizowane tego typu koncerty.

Radek Rak zdobył Nike, teraz pisze o przemocy w szkole. Radek Rak zdobył Nike, teraz pisze o przemocy w szkole. "Spotkały mnie rzeczy podobne"

Pospieszalscy: Zagramy, ale bez publiczności

- Nie możemy pozwolić, by nasz koncert został wpisywany w jakikolwiek konflikt. Pragniemy, by śpiewane przez nas kolędy, zawsze niosły przesłanie miłości i pokoju, dlatego z przykrością zawiadamiamy, że zapowiadany na 30 stycznia koncert w kościele Wszystkich Świętych w Starachowicach, w zaplanowanej formie nie odbędzie się - piszą teraz w oświadczeniu Pospieszalscy, dodając, że nie oznacza to całkowitego odwołania koncertu:

O dacie i godzinie koncertu transmitowanego online (bez udziału publiczności) poinformujemy w najbliższym czasie.

Jak informowało w niedzielę Radio Kielce, specjalnie na potrzeby tego wydarzenia opinię miał wydać lokalny sanepid. - Kolędy naszej rodziny, to są tradycyjne, polskie kolędy w nowych, nieraz niecodziennych opracowaniach, ale staraliśmy się je tak zaaranżować, aby nie traciły nic ze swojego pierwotnego charakteru, w którym jest zachwyt Bożym Narodzeniem, energia, witalność polskich pastorałek i sentymentalna nuta, jaka jest w polskiej religijności - powiedział w rozmowie z rozgłośnią Jan Pospieszalski, jeden z członków zespołu, a także publicysta związany m.in. z TVP i tygodnikiem "Sieci". 

Zgodnie z rządowym rozporządzeniem zgromadzenia publiczne mogą liczyć maksymalnie pięć osób. Natomiast w kościołach i innych miejscach kultu obowiązuje limit wiernych: 1 os./15 m2, przy przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m. Konieczne jest również zakrycie ust i nosa. 

Zobacz wideo Aktorskie rodziny na jednym ekranie. Jak układa się ich współpraca

Oświadczenie rodziny Pospieszalskich (pisownia oryginalna):

Od początku okresu Bożego Narodzenia nasza rodzinna orkiestra otrzymuje wiele zapytań dot. koncertów. Tradycyjnie, czas kolędowania, to okres od Świąt do 2 lutego, planowaliśmy więc zagrać, choć kilka koncertów jeszcze w tym sezonie. Z uwagi na to, że do 18 stycznia miały obowiązywać restrykcyjne zarządzenia dot. czerwonej strefy, przyjęliśmy zaproszenie, by zagrać w ostatnich dniach stycznia, koncert w Kościele w Starachowicach, dla ograniczonej publiczności, dostosowując ilość osób do obowiązujących zarządzeń. Niestety informacja o naszym koncercie w Starachowicach, została natychmiast umieszczona w kontekście wywołującego ogromne emocje sporu. W Polsce trwa akcja bojkotu restrykcji sanitarnych. Przedsiębiorcy, (m.in. restauratorzy, właściciele lokali, klubów fitness, hoteli) mimo obowiązujących zakazów, próbują przywrócić normalne funkcjonowanie swoich biznesów.

Britney SpearsJak Britney Spears straciła kontrolę nad życiem? Zwiastun dokumentu

Współczując zdesperowanym przedsiębiorcom, (jak wiele zawodów muzycy są w podobnej sytuacji) a z drugiej strony, choć w zgodzie z ogólnokrajowymi rozporządzeniami sanitarnymi, nie możemy pozwolić, by nasz koncert został wpisywany w jakikolwiek konflikt. Pragniemy, by śpiewane przez nas kolędy, zawsze niosły przesłanie miłości i pokoju, dlatego z przykrością zawiadamiamy, że zapowiadany na 30 stycznia koncert w kościele Wszystkich Świętych w Starachowicach, w zaplanowanej formie nie odbędzie się. O dacie i godzinie koncertu transmitowanego online (bez udziału publiczności) poinformujemy w najbliższym czasie".