Kultura

Wyjątkowe pisanki z soli. "Prawdopodobnie jedyne takie na świecie"

Wyjątkowe pisanki z soli.
Pisanki z soli

Prawie sto pisanek z soli można oglądać w Zamku Żupnym w Wieliczce (Małopolskie). W nietypowy sposób ozdobili je uczniowie uczniowie okolicznych szkół.

Na ekspozycji są m.in. prace, które brały udział w 20. konkursie "Najpiękniejsza pisanka z soli", organizowanym przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.

- Taką "wielkanocną" wystawę organizujemy co roku. Jest ona atrakcją dla turystów, ale i dodatkową nagrodą dla uczestników konkursu. Konkurs na najpiękniejszą pisankę z soli i wystawa pisanek z soli są prawdopodobnie jedynymi takimi na świecie – powiedziała Małgorzata Bogucka z wielickiego muzeum. Przyznała także, że w tym roku w konkursie, z powodu strajku oświatowego, wystartowało mniej osób niż w latach ubiegłych – w tym roku 33 uczniów ozdabiało solne jaja, w latach ubiegłych liczba ta była wyższa.

Wystawa po konkursie

Na ekspozycji są wszystkie 33 prace wykonane na konkurs "Najpiękniejsza pisanka z soli". Uczestnikami konkursu byli uczniowie szkół podstawowych i średnich z Krakowa, Wieliczki oraz okolic. Autorzy najciekawszych prac otrzymali nagrody rzeczowe.

Pozostałe 56 pisanek prezentowanych w zamku powstało w ramach akcji "Jajo z soli zdobimy do woli", towarzyszącej konkursowi. Autorami tych prac są uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych w Krakowie oraz przedszkolaki z Wieliczki. Pozostałe udekorowane solne jaja pokazane na wystawie pochodzą z poprzednich konkursów na najpiękniejszą pisankę.

Wielkanocny akcent da się zobaczyć także na dziedzińcu Zamku Żupnego – stanęły tu dwa gigantyczne jaja z wikliny, ozdobili je uczniowie Zespołu Szkół im. Brata Alojzego Kosiby w Wieliczce.

Wystawa czynna będzie do 28 kwietnia.