Kultura

Zmarł Ryszard Kaja. Wybitny grafik i scenograf miał 57 lat

Zmarł Ryszard Kaja. Wybitny grafik i scenograf miał 57 lat

"Dzisiaj 17 kwietnia o godzinie 5.45 Ryszard odszedł w świat aniołów, które kreował całe swoje życie artystyczne" - taka informacja, podpisana "Rodzina", pojawiła się w środę na stronie Ryszarda Kai na Facebooku. Słynny malarz, grafik, autor scenografii i kostiumów teatralnych miał 57 lat.

Ryszard Kaja zmarł nad ranem w szpitalu w Legnicy. Miał 57 lat. Był cenionym autorem plakatów, m.in. serii z polskimi miastami. Tworzył też rysunki i grafiki.

Informację o śmierci Ryszarda Kai zamieścił w mediach społecznościowych także poświęcony polskiemu plakatowi serwis Polishposter.com.  "Z ogromnym poczuciem opuszczenia i żalem informujemy, że dzisiaj odszedł nasz najbliższy przyjaciel - Ryszard Kaja. Będzie nam Ciebie bardzo brakowało, mimo iż jesteś w nas już na zawsze. Ryszard Kaja zmarł dzisiaj nad ranem w szpitalu w Legnicy. Łączymy się w bólu z rodziną, najbliższymi i przyjaciółmi wielkiego artysty" - napisano.

Ryszard Kaja, sławny autor plakatów

Ryszard Kaja rodził się w 1962 r. w Poznaniu, Pochodził z artystycznej rodziny. Jego ojciec Zbigniew był grafikiem, plakacistą (współtwórcą tzw. polskiej szkoły plakatu) i scenografem, a matka Stefania - twórczynią ceramiki artystycznej i malarką.


Współpracował z wrocławską Galerią Plakatu Polskiego, która wystawiała jego najpopularniejszą serię "Polska". Był to cykl plakatów, na których w żartobliwy sposób wyróżniał charakterystyczne elementy polskich miast i miasteczek.Ryszard Kaja, twórca wszechstronny

Ryszard Kaja ukończył pracownię malarstwa u prof. Norberta Skupniewicza w Wyższej szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny). Jednak większość swojej zawodowej kariery poświęcił pracy w teatrze operowym i dramatycznym, gdzie tworzył scenografie, kostiumy i projekty plastyczne do baletów.

Na koncie ma ponad 150 realizacji scenograficznych teatralnych, operowych, baletowych, telewizyjnych i filmowych. Współpracował z większością scen operowych w kraju oraz m.in. we Francji, Niemczech, Brazylii, Argentynie, Izraelu i Egipcie.

Współpracował z wieloma wybitnymi twórcami, w tym z: Markiem Weiss-Grzesińskim, Waldemarem Zawodzińskim, Michałem Znanieckim, Ewą Wycichowską, Anną Augustynowicz, Zbigniewem Brzozą, Jerzym Gruzą, Krzysztofem Kolbergerem, Piotrem-Bogusławem Jędrzejczakiem czy Ryszardem Karczykowskim.

Był wielokrotnie nagradzany zarówno za koncepcje scenograficzne, jak i graficzne. Dwukrotnie (w 1994 i 2000 r.) dostał Złotą Maskę za najlepsze scenografie do zrealizowanych w Łodzi spektakli - "Makbeta" i "Orfeusza w piekle". W 1998 r. uhonorowano go Medalem Młodej Sztuki.

Zaprojektował też m.in. część wystroju Starego Browaru w Poznaniu.