Opinie

Dlaczego Andrzej Duda zawetował ustawę o działach? Są dwa powody [KULISY DECYZJI PREZYDENTA]

Dlaczego Andrzej Duda zawetował ustawę o działach? Są dwa powody [KULISY DECYZJI PREZYDENTA]

Decyzja o prezydenckim wecie do ustawy o działach ma drugie dno. Andrzej Duda próbuje się w ten sposób zrewanżować na PiS i Jacku Kurskim.

W piątek Andrzej Duda zawetował ustawę o działach, która wydaje się mało spektakularna, ale ma dla PiS fundamentalne znaczenie. Pozwala bowiem na dokończenie zmian w rządzie wprowadzonych niedawną rekonstrukcją. Prezydent de facto zablokował dokończenie tych zmian i wstrzymał podział kompetencji między ministerstwa. Oficjalnym powodem weta – pierwszego w tej kadencji – jest wyłączenie leśnictwa i łowiectwa spod nadzoru resortu środowiska i przekazanie go do Ministerstwa Rolnictwa. Prezydent dowodzi, że w czasie prac nad ustawą nie padły wystarczające argumenty za takim rozwiązaniem. Jednak w PiS panuje przekonanie, że to tylko pretekst. W rzeczywistości, jak powiedział mi ważny polityk z kierownictwa PiS, powody weta są dwa.

Pierwszy to fakt, że prezydent nie chciał brać na siebie odpowiedzialności za podwyżki wynagrodzeń dla podsekretarzy stanu, którzy zgodnie z ustawą mieli być przeniesieni do służby cywilnej, a ich pensje by wzrosły. W czasie pandemii, gdy Polacy tracą pracę, to mogłoby wywołać kontrowersje. Duda nie chciał, by społeczny gniew spadł na niego.

Czytaj też: Leszek Czarnecki: Szeroko rozumiana władza nie może mi darować ujawnienia i odrzucenia oferty korupcyjnej

Jednak nie to miało największe znaczenie. We władzach PiS weto jest odbierane jako próba rewanżu Andrzeja Dudy za to, że został ograny przez Jacka Kurskiego. Duda od dłuższego czasu zabiega o odwołanie prezesa TVP. Liczył na to, że przy okazji kolejnej ustawy o wsparciu dla rządowej telewizji, będzie mógł ponowić swoje żądanie. Prezydent ma żal do Kurskiego o to, że w pierwszej kadencji był za mało eksponowany w publicznej telewizji. Duda liczył, że postawi Jarosławowi Kaczyńskiemu ultimatum: podpis pod ustawą o przekazaniu kolejnych dwóch miliardów TVP w zamian za głowę Kurskiego. Jednak Kurski okazał się sprytniejszy. Jak mówi ważny polityk PiS, wystarał się o to, żeby dotacja dla TVP została wpisana do budżetu państwa. A ustawa budżetowa to jedyna, której prezydent nie może zawetować, bo to by oznaczało przedterminowe wybory. I rzeczywiście – Sejm uchwalił dotację dla TVP w budżecie na 2021 rok. W ten sposób Kurski znalazł się poza zasięgiem Dudy.

Dlatego, jak mówią politycy z władz PiS, prezydent postanowił wykorzystać pierwszą nadarzającą się okazję, by odegrać się na partii rządzącej i zawetował ustawę o działach. W najbliższych dniach planowane jest spotkanie głowy państwa z premierem Mateuszem Morawieckim i pewnie dojdzie do jakiegoś kompromisu.

Dla Nowogrodzkiej to jest jednak sygnał, że w drugiej kadencji Andrzej Duda będzie mniej uległy niż w pierwszej. Nie chodzi o to, że będzie blokował kluczowe dla PiS zmiany, bo w kwestiach zasadniczych zmian ustrojowych Duda myśli tak, jak PiS. Chodzi raczej o to, że będzie chciał mieć wpływ na pewne decyzje – szczególnie kadrowe.

Czytaj też: Prof. Krzemiński: Afera szczepionkowa to wstrząsający przykład tego, jak wielu dało się nabrać na manipulację władzy

W PiS nie spodobały się ostatnie decyzje prezydenta, dotyczące zmian w kancelarii – szczególnie powołanie na społecznego doradcę Marcina Mastalerka, dawanego spin doktora PiS, którego nie lubi Kaczyński, a także Łukasza Rzepeckiego, byłego posła i znajomego Mastalerka, który mówił, że prezes powinien odejść na emeryturę. Także awans Piotra Ćwika, byłego wojewody małopolskiego na wiceszefa kancelarii wywołał niezadowolenie na Nowogrodzkiej. Ćwik to zaufany byłej premier Beaty Szydło, który stracił stanowisko wojewody na polecenie Kaczyńskiego. W partii panuje przekonanie, że Duda do spółki z Szydło, która czuje się zmarginalizowana, mogą budować własne środowisko w PiS.

Jednak czy te ruchy zwiastują, że prezydent w drugiej kadencji się usamodzielni i zacznie prowadzić poważną politykę? Niekoniecznie. Zmiany kadrowe, które nastąpiły w kancelarii, być może pozwolą Dudzie sypnąć czasem piach w szprychy pisowskiej machiny, ale zmiany jakościowej w polityce prezydenta raczej nie będzie. W otoczeniu Dudy wciąż brakuje ekspertów, którzy podsuwaliby mu nowe idee, mieli ciekawe pomysły w polityce międzynarodowej albo obronnej, a w tych dziedzinach głowa państwa ma kompetencje. Duda zapowiedział co prawda budowę w kancelarii biura ds. polityki zagranicznej, ale to nie była poważna inicjatywa. Miała raczej pozwolić odejść z twarzą Krzysztofowi Szczerskiemu ze stanowiska szefa gabinetu Dudy. Prezydent nie był zadowolony ze Szczerskiego, a i Szczerski od dwóch lat szukał sobie nowego zajęcia i chciał odejść z kancelarii. Kandydował na kilka międzynarodowych stanowisk, ale zawsze kończyło się porażką. Tym razem może być inaczej, bo jak mówi mi ważny polityk PiS, Szczerski ma zostać ambasadorem Polski przy ONZ. Decyzja polityczna rzekomo już zapadła, Szczerski czeka tylko na to, aż obecna ambasador Joanna Wronecka wróci do kraju.