Opinie

Edek z fabryki kredek

Edek z fabryki kredek

Eddie Van Halen, filigranowy zawadiaka, z wykształcenia pianista od Mozarta, dokonał przewrotu kopernikańskiego. Przeniósł grę na gitarze na inny poziom.

Pod koniec lat 70. ubiegłego wieku pracowałem w USA jako muzyk grający ludziom do tańca w restauracjach. Wynikały z tego pewne obowiązki. Każdego tygodnia przeglądaliśmy listy przebojów, wydłubywaliśmy 2-3 nowe piosenki z nurtu disco i wprowadzaliśmy je do repertuaru. Taki zespół określa się mianem Top 40 – kapela gra 40 aktualnych topowych hitów. W małym palcu miałem wszystkie songi zespołu Bee Gees, Donny Summer, Roda Stewarta czy Earth, Wind & Fire. Byłem świetnie zorientowany w amerykańskiej muzyce rozrywkowej. Była na wysokim poziomie. W uwielbianym przeze mnie świecie muzyki rockowej panował regres – to disco było panem świata. Zarabiałem nim na chleb.

Żeby kompletnie nie zwariować, w wolne dni odwiedzałem podejrzane kluby, cudowne obdrapane nory, gdzie działy się dziwne rzeczy. W chicagowskim Mother’s punkowa kapela Zig pluła ze sceny na widzów, a ci nadstawiali twarze, by ślina im lądowała na policzkach. Rzecz nie do zapomnienia. Gitary mieli przepisowo rozstrojone, śpiewając fałszowali, jakby zarzynali koty, wyglądali brzydko (po raz pierwszy zobaczyłem agrafki wbite w wargi) i było to piękne. W nowojorskim CBGB’s Shirts grali mocno i dziwacznie. Była to dość prymitywna muzyka z elementami parateatralnymi. Brzdąkali należycie nieudolnie, a cudowna wokalistka Annie Golden poruszała się na palcach niczym potrącony przez samochód mim – i było to zjawisko magiczne. Zresztą nie tylko dla mnie – wkrótce potem Annie zagrała w filmie „Hair” Miloša Formana jedną z głównych ról. Podczas ich występu z jakichś nieznanych mi względów dziewczyny z widowni urządziły publiczny striptiz na stolikach, pokazując się dumnie w wersji topless, a potem weszły w tańcu na scenę całkiem nago (jedna złapała kudłatego gitarzystę za włosy i zawlokła na zaplecze). Wszystko to kotłowało się w mojej głowie. Była to nie tylko potężna odtrutka na moje polskie nawyki, ale też kontra wobec wymuskanych koszul Johna Travolty z wielkimi wykładanymi kołnierzykami, odkrytym owłosionym torsem i butami na koturnie – to w tym pomykała eleganteria dominującej rasy disco.

Czytaj też: Geje z Polski nagrali teledysk do piosenki Roxette, w Polsce spotkał ich hejt

W Polsce rządzili wówczas Krzysztof Krawczyk i Irena Jarocka, co na tle wydarzeń, z jakimi właśnie miałem do czynienia, wyglądało jak muzyka etniczna z innej planety. W tej fascynującej muzycznej wirówce brakowało mi jednego: mocnej muzyki gitarowej. Led Zeppelin i Deep Purple już zeszli z podium. Cudowne pieśni jak „Hotel California” Eagles czy „Sultans Of Swing” Dire Straits zwalały z nóg pięknem gitarowych solówek, ale dzikiego człowieka w nich nie było. Czułem dół po wyrwanym zębie.

W ciągu dnia grała w moim pokoju stacja radiowa WXLR, buszująca po świecie w poszukiwaniu gitarowych dźwięków, które wiązały się z dobrymi czasami. Mnóstwo świetnych gitarzystów, jak choćby Ted Nugent (z czasem okazało się, że to rasista, więc mi zdrowo podpadł) czy Pat Travers, który nigdy nie odniósł wielkiego sukcesu, a szkoda. Młócili powietrzem nad moim legowiskiem i wtedy znienacka usłyszałem song, który mieszkał w moim DNA od lat szczenięcych: potężny gitarowy riff (rodzaj fundamentalnej zagrywki, na której zbudowany jest cały utwór) – „You Really Got Me” zespołu Kinks. Tyle że teraz grał ktoś inny. W mojej młodości oryginał ściął mnie z nóg drapieżnością była to boska rzecz. Kinksi natychmiast zostali moimi idolami jako nieokiełznani dranie (bracia Davies potrafili się pobić podczas koncertu). Ale w tej wersji teraz stało się coś niesamowitego: już wstęp został zagrany na gitarze tak, jakby to było skrzyżowanie Paganiniego z huraganem Katrina. Nikt tak na gitarze dotychczas nie grał.

Coś Wam wyjaśnię. Technicznie proces gry na gitarze przypomina jedzenie nożem i widelcem. Jedna ręka przytrzymuje porcję kotleta widelcem, druga odcina żądany kęs. W gitarze jedna dłoń naciska palcami struny na gryfie – druga te struny trąca, by wydały dźwięk. To wszystko. Eddie Van Halen, bo o nim mowa, dokonał przewrotu kopernikańskiego. Filigranowy zawadiaka, z wykształcenia pianista od Mozarta, odrzucił kostkę do trącania strun – zaczął uderzać struny palcami obu rąk, niczym młoteczkami. Jakby grał na fortepianie. Nagle miał dziesięć palców na gryfie, zamiast czterech. Mógł tym sposobem zagrać rzeczy niebotyczne. I to jest ten diabelski wynalazek, który przeniósł gitarę na inny poziom. To, że grał, fikając koziołki, buchając dymem z papierosa i puszczając łobuzerskie oczka, to tylko dodatek. Był rewolucjonistą. To jego zabił rak kilka dni temu.

Czytaj też: Co słychać w muzyce? Artyści małpują jedni drugich bezwstydnie a czasem bezprawnie