Opinie

Koronawirus w Belgii: Nakaz noszenia masek jest niekonstytucyjny

Koronawirus w Belgii: Nakaz noszenia masek jest niekonstytucyjny

Sąd w Brukseli orzekł, że powszechny nakaz zasłaniania ust i nosa jest niezgodny z konstytucją. Uniewinnił mężczyznę oskarżonego o brak maseczki w miejscu publicznym.

Sprawa toczyła się w sądzie policyjnym (tribunal de police) - jest to w Belgii instancja rozpatrująca drobne przestępstwa i wykroczenia, np. dotyczące kodeksu drogowego, w których wartość przedmiotu sporu nie przekracza 1240 euro. Wyrok opisał portal The Brussels Times.

Według sędziego ogólny nakaz noszenia maseczek w regionie stołecznym jest naruszeniem konstytucyjnego prawa do swobodnego przemieszczania się. Zgodnie z wyrokiem prawo to może zostać ograniczone jedynie poprzez ustawę uchwaloną przez parlament, a nie na podstawie rozporządzenia ministerialnego, jak w przypadku regulacji COVID-19.

W praktyce wszystkie ograniczenia antyepidemiczne w Belgii są jednak przyjmowane przez rząd z upoważnienia króla, ale z pominięciem parlamentu - zauważa Brussels Times.

To nie pierwszy raz, kiedy zgodność regulacji antyepidemicznych została zakwestionowana przez belgijski wymiar sprawiedliwości. W październiku sąd w Charleroi orzekł, że grzywny za naruszanie koronowych restrykcji są niezgodne z prawem. Ochrona zdrowia publicznego nie usprawiedliwia środków zastosowanych w tym celu - uzasadnił.

Na regularne pytania o ustawę, która stworzy podstawy prawne dla covidowych restrykcji MSW wciąż odpowiada: "Pracujemy nad tym".

Z Brukseli Artur Ciechanowicz