Opinie

Na tropach yeti

Na tropach yeti

Prezydent Andrzej Duda postanowił ożywić uśpioną kampanię reelekcyjną.

Ktoś doradził mu, że nic tak nie zmobilizuje wyborców jak monstrualne państwowe inwestycje. Na razie nikomu w rządzie nie przyszło do głowy, by wzorem chińskich władz zawrócić bieg Odry czy Wisły, ale przekopać Mierzeję Wiślaną – już tak. Przekop łamie dyrektywę środowiskową i wkrótce może zostać zablokowany przez Komisję Europejską. Ale na razie góry bezsensownie przesypywanego piasku nadały się na tło kampanijnej konferencji prezydenta i premiera.

Dwa dni później duet Morawiecki – Duda prezentował kolejną papierową inwestycję: Centralny Port Komunikacyjny. Pierwszy samolot z CPK ma wystartować w 2027 r. Już fakt, że nie zaczęto nawet wykupu gruntów pod inwestycję, skłania do przypuszczeń, że nic z tego. Ale prawdziwą pewność daje polityczny nadzór wiceministra Marcina Horały z PiS.

Idąc za ciosem, prezydent z premierem powinni odwiedzić pochylnię Wulkan w dawnej Stoczni Szczecińskiej. Jest po temu szczególna okazja: 23 czerwca miną trzy lata, od kiedy Morawiecki, jeszcze jako wicepremier przybił tabliczkę pamiątkową do stępki pod prom pasażerski, który w 2019 r. miał zostać zwodowany. Jak dziś wyglądają prace? Stępka rdzewieje, budowniczowie nie mają jeszcze nawet projektu, a tabliczkę ktoś ukradł.

Kolejnym punktem na kampanijnej trasie mógłby być biurowiec Central Tower w Al. Jerozolimskich w Warszawie. Siedziba spółki ElectroMobility Poland to jedyny konkretny punkt, pod jakim można stanąć i wspomnieć projekt miliona aut elektrycznych, które w 2025 r. miały jeździć po polskich drogach, czyli zapowiedź Morawieckiego z początku pierwszej kadencji PiS. Spółka EMP przepaliła kilkadziesiąt milionów złotych od państwowych firm energetycznych i zorganizowała konkurs na rysunek karoserii. Nie ma nawet prototypu, więc z miliona aut za pięć lat nici. Ale nic to, rząd ma już nowy plan: polskie auto na wodór. Do wzięcia z NCBR są 52 mln zł. To pieniądze, które leżą na ulicy. Rodzina ministra Szumowskiego może potwierdzić.