Opinie

Naczelny rabin Polski odrzucił zaproszenie na rocznicę powołania Brygady Świętokrzyskiej. "Traktuję je jako osobistą zniewagę"

Naczelny rabin Polski odrzucił zaproszenie na rocznicę powołania Brygady Świętokrzyskiej.

Rabin Michael Schudrich nie pojawi się na uroczystościach, pod patronatem prezydenta z okazji 75 rocznicy powołania Brygady Świętokrzyskiej. Jak napisał, to zaproszenie traktuje jako "osobistą zniewagę".

"Odsyłam Panu otrzymane zaproszenie na uroczystości pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, z okazji 75. rocznicy powołania Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych" - czytamy w liście Michaela Schudricha do szefa urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych - informuje .  Zdaniem naczelnego rabina Polski, "zorganizowanie tych uroczystości znieważa pamięć wszystkich obywateli Polski poległych w walce z Niemcami". "Zaproszenie mnie do wzięcia w nich udziału traktuję jako osobistą zniewagę. Szalom" - podsumowuje Schudrich.

Brygada Świętokrzyska NSZ powstała w 1944. Jej dowódcą ds. zadań specjalnych był kapitan Hubert "Tom" Jura, kolaborant gestapo, koordynujący współpracę tego oddziału z Niemcami. Brygada oskarżana jest m.in o zlikwidowanie 11 jeńców radzieckich - prowadziła bowiem początkowo głównie walkę z Armią Ludową, partyzantką radziecką i Batalionami Chłopskimi. Do tego od grudnia 1944 do 5 maja 1945 oddział szedł na Zachód bez walki z Niemcami. Brygada otrzymywała od hitlerowców wyżywienie i broń, a w sztabie znaleźli się oficerowie SS oraz podoficerowie regularnych wojsk. W ostatnich dniach 1945 oddział zaczął jednak walczyć z Niemcami (m.in 5 maja wyzwolono obóz koncentracyjny w Holiszowie), co dało jej status siły sojuszniczej i pozwoliło nawiązać kontakt z wojskami amerykańskimi.