Opinie

Rolnicy z Agrounii usunięci siłą przez policję. Koniec utrudnień na Nowym Świecie i Krakowskim Przedmieściu

Rolnicy z Agrounii usunięci siłą przez policję. Koniec utrudnień na Nowym Świecie i Krakowskim Przedmieściu

Ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście, które były zablokowane od wtorku rano są już przejezdne - poinformował Zarząd Transportu Miejskiego w stolicy. Ulice były nieczynne z powodu protestu rolników przed siedzibą Polskiego Związku Łowieckiego.

Rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak poinformował PAP, że policjanci byli zmuszeni użyć siły. - Policjanci apelowali do protestujących o zachowanie zgodne z prawem. Pomimo tego sytuacja nie uległa zmianie, w związku z czym zgromadzenie zostało rozwiązane przez policjantów przy użyciu siły - powiedział.

Jak podał rzecznik KSP, w tej chwili przywracany jest ruch na Nowym Świecie i prowadzone są czynności z osobami, które nie opuściły miejsca zgromadzenia po jego rozwiązaniu przez policję oraz zaśmiecaniem ulicy.

Protestujący rolnicy z ruchu AGROunia zgromadzili się we wtorek rano przed siedzibą Polskiego Związku Łowieckiego na ulicy Nowy Świat. Andrzej Waszczuk, jeden z koordynatorów ruchu w woj. lubelskim, powiedział w rozmowie z PAP, że rolnicy postulowali do związku łowieckiego o wzięcie odpowiedzialności za pomór świń w gospodarstwach. "Problem z dziką zwierzyną zarażoną ASF odbija się na wsiach już od lat.Apelujemy od 2004 roku, że jest za dużo dzików, które roznoszą choroby iw dalszym ciągu nie widać żeby podjęto realne kroki w zwalczaniu zarazy. Z tego powodu liczba świń w gospodarstwach maleje w zastraszającym tempie" - dodał.

Rolnicy domagają się m.in. zwrotu pieniędzy za szkody wyrządzone w ich gospodarstwach przez myśliwych. Protestujący mieli transparenty z hasłami: "Oddajcie pieniądze za szkody łowieckie"; "Wybierajcie: rolnicyczy dziki, żywność czy zabawa"; "Zabić dzika nie rolnika"; wywiesili też banery AGROunii i Polskiego Związku Rolników.