Opinie

Rosja: Zdalne wykłady na ośmiometrowej brzozie

Rosja: Zdalne wykłady na ośmiometrowej brzozie

Rosyjski student Aleksiej Dudoladow wkłada wiele wysiłku w uczestnictwo w zdalnych wykładach. Mieszkający w jednej z syberyjskich wiosek 21-latek łapie zasięg sieci internetowej jedynie na szczycie ośmiometrowego drzewa – informuje agencja Reuters.

Dudoladow jest studentem Instytutu Transportu Wodnego w Omsku. Z powodu pandemii zajęcia na rosyjskich uczelniach odbywają się zdalnie. Stanowi to niemałe wyzwanie dla 21-latka.

"Muszę iść do lasu znajdującego 300 metrów za moją wioską i wspiąć się na ośmiometrową brzozę. Tylko tam jestem w stanie połączyć się na Zoomie z moimi wykładowcami i udowodnić im, że nie opuszczam zajęć" - opowiada.

Dudoladow postanowił zaapelować do władz o mocniejszy sygnał internetowy w jego miejscowości. Opis niezwykłej sytuacji studenta i nagrana na szczycie brzozy prośba o lepsze łącze została wyświetlona w serwisie TikTok blisko dwa miliony razy. Film umieszczono również na Instagramie.

Lokalne władze zareagowały na apel Dudolewa, przygotowując dla studenta indywidualne nauczanie w jednej z pobliskich miejscowości. To rozwiązanie nie spodobało się 21-latkowi. "Ja mam indywidualny tok nauczania, ale co ze studentami z innych uczelni?" - zastanawia się ujawniając, że zalecono mu łączenie się z internetem w pobliżu autostrady, gdzie jest lepszy zasięg.

"Ludzie z miasta mogą korzystać z internetu w swoich mieszkaniach, a mieszkańcy wsi mogą to robić jedynie w pobliżu autostrady, z dachów, na drzewach!" - napisał na profilu w serwisie Instagram.