Polska

2 miliardy złotych na TVP i Polskie Radio. PiS przegłosował ustawę

2 miliardy złotych na TVP i Polskie Radio. PiS przegłosował ustawę

- 2 mld złotych na propagandę i hejt - mówiła Joanna Scheuring-Wielgus o noweli ustawy abonamentowej zakładającej rekompensatę w wysokości 1,95 mld zł dla TVP i Polskiego Radia. Joanna Lichocka podkreślała, że media publiczne w obecnym kształcie są potrzebne Polakom. Po głosowaniu pokazała w kierunku opozycji środkowy palec. Jak to wytłumaczyła?

Sejm w czwartek opowiedział się przeciwko uchwale Senatu o odrzuceniu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy abonamentowej, która zakłada rekompensatę w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia. Nowela trafi teraz do podpisu prezydenta.

Burzliwa dyskusja

Tuż przed głosowaniem odbyła się dyskusja, podczas której posłowie opozycji wskazywali na stronniczość programów informacyjnych i publicystycznych telewizji publicznej. Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz wskazywał, że pieniądze, zamiast na TVP powinny być wydane na onkologię w Polsce. Podobnie przeciwko noweli wypowiedziała się wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (KO). - Mediów publicznych w Polsce już dawno nie ma - stwierdziła.

Sprzeciw wobec przekazania - jak podnoszono - dwóch miliardów złotych rekompensaty wyraził także m.in. poseł Grzegorz Braun z Konfederacji, poseł PSL-Kukiz'15 Krzysztof Paszyk, a także posłanka Joanna Scheuring-Wielgus z Lewicy. - To jest defraudacja pieniędzy Polek i Polaków - oceniła.

Telewizji publicznej bronili posłowie PiS, m.in. poseł tej partii Marek Suski oraz posłanka Joanna Lichocka, która jako sprawozdawca noweli zastąpiła posłankę Joannę Scheuring-Wielgus (Lewica).

Posłanka PiS Joanna Lichocka oceniła m.in., że uchwała Senatu rekomendująca odrzucenie rekompensaty jest skandaliczna. Przekonywała, że media publiczne w obecnym kształcie, w tym TVP, są - jak mówiła - "potrzebne Polakom".

Gest Lichockiej

Wzburzenie posłów opozycji już po głosowaniu wywołał także gest Lichockiej - jak ocenił poseł Sławomir Nitras (KO) - "obsceniczny". Posłanka PiS na Twitterze zaprzeczyła jednak, że wykonała obsceniczny gest.

"Szanowni Państwo, gdybym chciała pokazać gest środkowego palca posłom PO, którzy po chamsku zachowywali się na sali plenarnej to bym to zrobiła. Przesuwałam dwukrotnie palcem pod okiem, energicznie bo byłam zdenerwowana. Nic więcej, a politycy PO sądzą po sobie. To ich styl" - napisała Lichocka.

W internecie krążą zdjęcia i nagrania, które pokazują kontekst gestu.

Na czym polega nowelizacja ustawy?

Nowelizacja przewiduje wprowadzenie rekompensaty w łącznej wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia w związku z utraconymi wpływami.

Przepisy, które znowelizował Sejm, obejmują też ustawę o radiofonii i telewizji - wprowadzają uchylenie ust. 1 w art. 27 stanowiącego, że "zarząd spółki liczy od jednego do trzech członków". Mają tu obowiązywać rozwiązania z kodeksu spółek handlowych.

Senat, który w ubiegłym tygodniu zarekomendował odrzucenie nowelizacji, zwrócił również uwagę na problem niewyjaśnionej jednoznacznie kwestii dotyczącej ewentualnego obowiązku notyfikacji Komisji Europejskiej przewidzianego w ustawie programu pomocy dla publicznej radiofonii i telewizji w zakresie finansowania misji publicznej. Odnosząc się do kwestii MKiDN, ocenia, że znowelizowane przepisy są zgodne z zasadami pomocy publicznej w Unii Europejskiej.