Polska

Akcja ratunkowa w Jaskini Wielkiej Śnieżnej. Kolejna grupa ratowników w drodze na miejsce

Akcja ratunkowa w Jaskini Wielkiej Śnieżnej. Kolejna grupa ratowników w drodze na miejsce

Od kilkunastu godzin trwa akcja ratunkowa w Jaskini Wielkiej Śnieżnej w Tatrach. Dwóch grotołazów utknęło w jednym z korytarzy jaskini, gdzie od wyjścia odcięła ich woda. Nie ma kontaktu z pierwszymi dziewięcioma ratownikami, którzy wczoraj wieczorem wyruszyli do jaskimi. W związku z tym podjęto decyzję o wysłaniu kolejnej grupy.

Śmigłowiec przetransportował pod otwór jaskini następnych 11 toprowców. Mają rozciągnąć kable przez korytarze Wielkiej Śnieżnej, by zapewnić łączność miedzy grupami ratowników.

Grotołazi wyruszyli na wyprawę w sobotę rano. Utknęli w tzw. Przemkowych Partiach. Wczoraj nawiązali kontakt głosowy ze swoimi towarzyszami, którzy powiadomili ratowników.

Grotołazi znajdują się około 500 metrów poniżej otworu wejściowego jaskini już ponad dobę. Nie są ranni, ale woda, która zalała około 20-metrowy, bardzo wąski korytarz, przez który trzeba przeciskać się, czołgając, nie pozwala im się wydostać. Jest jednak szansa, że woda sama opadnie, ponieważ na zewnątrz ostatnio nie padało.

Wielka Śnieżna jest największą i najdłuższą jaskinią w Polsce. Ma blisko 24 kilometry długości i ponad 800 metrów głębokości.