Polska

Alert dla cukrzyków. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia przez zanieczyszczoną metforminę

Alert dla cukrzyków. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia przez zanieczyszczoną metforminę

Metformina, stosowana powszechnie przy leczeniu cukrzycy, może być zanieczyszczona rakotwórczą substancją. Zarazem jednak Ministerstwo Zdrowia zaleca, by brać ją nadal, gdyż korzyści z zażywania przewyższają ryzyko.

We wtorek wieczorem DGP poinformował jako pierwszy, że zażywana przez niemal dwa miliony Polaków chorych na cukrzycę typu II metformina może mieć w sobie silnie trujący związek chemiczny NDMA, m.in. podawany szczurom w celu wywołania u nich chorób nowotworowych.

Wskazaliśmy, że kłopot jest ogólnoeuropejski i wynika z problemów w produkcji w azjatyckich fabrykach. Po naszym tekście w resorcie zdrowia został powołany sztab kryzysowy.  Wczoraj z samego rana w siedzibie ministerstwa spotkali się członkowie kierownictwa resortu, lekarze krajowi konsultanci oraz przedstawiciele kilku urzędówodpowiedzialnych za politykę lekową państwa.

Po zakończeniu narady minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski poinformował, że "rekomendacje są takie, że pacjent odniesie więcej korzyści, nadal przyjmując lek” oraz że "w wielu seriach metforminy normy nie są przekroczone”. Zarazem przyznał, że obecnie nie wiadomo, w których są. To zostanie dopiero sprawdzone w ciągu najbliższego miesiąca.

Krajowi konsultanci wskazywali, że prawdopodobne jest, iż zanieczyszczone leki są sprzedawane w Polsce. Ale nawet jeśli tak – ewentualna hiperglikemia po odstawieniu medykamentów jest groźniejsza od szkód wywoływanych przez NDMA. Sztab kryzysowy Ministerstwa Zdrowia uznał, że tak naprawdę nie doszło do zanieczyszczenia produkowanych w Chinach leków, lecz do "ubocznego skutku syntezy”. Minister zdrowia tłumaczył, że zapewne szkodliwy związek chemiczny w produkowanych substancjach był od bardzo dawna, tylko gorsze niż obecnie metody badania leków nie pozwalały tego wykryć.

Zdaniem prof. Zbigniewa Fijałka z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, w latach 2005– 2015 dyrektora Narodowego Instytutu Leków, to wcale nie jest dobra wiadomość. Zmiana procesu produkcji może bowiem kosztować krocie i potrwać lata.

Europejska Agencja Leków, w odpowiedzi na pytania DGP, twierdzi, że zaleca przyjmować nadal metforminę – zaprzestanie leczenia byłoby bardziejdotkliwe dla zdrowia niż ewentualne skutki uboczne. Zarazem unijna agencja mówi wprost: mamy do czynienia z zanieczyszczeniem. A to, w jaki sposóbpowstało, zostanie dopiero wyjaśnione.

CZYTAJ WIĘCEJ W CZWARTKOWYM WYDANIU DGP >>>