Polska

Anna Kamieńska. Kim była poetka z matury z języka polskiego?

Anna Kamieńska. Kim była poetka z matury z języka polskiego?

Na maturze z języka polskiego uczniowie mają dwa tematy do wyboru. W tym roku oprócz rozprawki na temat "Wesela" mogli zinterpretować wiersz Anny Kamieńskiej "Daremne". Jej utwory rzadko omawia się na lekcjach, więc dla części uczniów mogło być to zaskoczeniem.

Anna Kamieńska urodzona w 1920 roku w Krasnymstawie znana jest nie tylko jako poetka, ale też pisarka, tłumaczka i krytyczka literacki. Jest autorką blisko stu książek nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci i młodzieży. Przekładała utwory m.in. z rosyjskiego, bułgarskiego, białoruskiego, słowackiego, serbsko-chorwackiego czy hebrajskiego.

"Daremne" na maturze

Około 272 tysiące tegorocznych absolwentów liceów i techników mogło na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym pochylić się nad wierszem Kamieńskiej "Daremne" z wydanego w 1960 roku tomu "Oko ptaka".

Noszę od dzieciństwa cały ten bagaż:Skrzypce ojca w czarnym futerale,Drewniany talerz z napisem:"Do soli i chleba gości nam potrzeba",Jedną dróżkę głęboką,Po której przesuwa się cień konia i wozu,Ścianę pleśni,Rozkładane łóżeczko,Wazon z gołąbkami,PrzedmiotyTrwalsze nad życie,Wypchanego głuszcaNa spróchniałym kredensie,Ach, i jeszcze tę całąPiramidę schodów i drzwi.To nielekkoDźwigać tyle rupieci,A wiem, że do końcaNie pozbędę się ani jednego.Aż przyjdzie mądra moja matka,Przyjdzie znikąd do nikąd,I powie:– Złóż to wszystko, córuchno.To nie ma sensu.

-

Anna Kamieńska

"Daremne" z tomu "Oko ptaka"

To jej ksiądz Twardowski zadedykował "Śpieszmy się"

Pierwsze wiersze Kamieńska pisała jako 14-latka. Debiutowała pod auspicjami Józefa Czechowicza w 1936 roku w "Płomyczku", na łamach którego wydrukowane zostały jej dwa wiersze. Za jej oficjalny debiut uważa się jej publikacje w "Odrodzeniu" w 1944 r.

Po uzyskaniu matury w działającym konspiracyjnie liceum humanistycznym w Lublinie, prowadziła samodzielne studia polonistyczne, zdając egzaminy na tajnym Uniwersytecie Warszawskim. Po wojnie studiowała filologię klasyczną – początkowo na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a następnie na Uniwersytecie Łódzkim.

W 1948 roku wyszła za mąż za poetę i tłumacza Jana Śpiewaka, wspólnie z mężem tłumaczyli rosyjską poezję i dramaty oraz prowadzili liczne prace redakcyjne książek.

Śpiewak zmarł w 1967 roku, a poetka długo była w żałobie, w której wspierał ją jej przyjaciel ksiądz Jan Twardowski. Niedługo przed jej śmiercią ksiądz zadedykował jej wiersz "Śpieszmy się", a ona odpowiedziała na niego tekstem "Puste miejsce". Poetka zmarła w 1986 roku.

Po południu język polski dla wybranych

Kolejne dwa tematy maturalne poznamy po południu. W poniedziałek o godzinie 14 do egzaminu z języka polskiego na poziomie rozszerzonym podejdzie około 60,5 tysiąca tegorocznych absolwentów. To zwykle ci, którzy rozważają studia na kierunkach humanistycznych, gdzie wynik tego egzaminu jest brany pod uwagę w procesie rekrutacji.

Najczęściej wybieranym przedmiotem rozszerzonym w tym roku jest język angielski - wybrało go około 163 tysiące tegorocznych maturzystów (59,9 proc. zdających absolwentów). Na kolejnych miejscach znalazły się: geografia - około 72,4 tysiąca zdających (26,6 proc.), matematyka - ok. 65,9 tysiąca zdających (24,2 proc.) i właśnie język polski.

Dalej są: biologia – około 46,8 tysiąca osób (17,2 proc. zdających), chemia – około 25,6 tysiąca (9,4 proc.), fizyka – około 21,6 tysiąca (8 proc.), historia – około 20,4 tysiąca (7,5 proc.), wiedza o społeczeństwie – około 16,6 tysiąca (6,1 proc.), informatyka – około 9,2 tysiąca (3,4 proc.) i język niemiecki – około 6,4 tysiąca osób (2,2 proc.).