Polska

Blokady w miastach. Kolejny dzień protestów po decyzji Trybunału

Blokady w miastach. Kolejny dzień protestów po decyzji Trybunału

Rozpoczęły się kolejne protesty po decyzji zależnego od PiS Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Komenda Główna Policji poinformowała, że w związku z tym w kilkudziesięciu miejscach w kraju może dojść do utrudnień w ruchu drogowym.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 16:36
 • 16:34

  Protestujący wyszli także na ulicy Gdyni. "Wściekłe Polki", "Śniło mi się, że zaszłam w ciążę w Polsce. To był koszmar" – między innymi takie transparenty mają ze sobą.

 • 16:27
 • 16:20

  W Warszawie zablokowane jest między innymi rondo de Gaulle'a. Uczestniczki protestu blokują skrzyżowanie swoimi samochodami.

 • 16:14
 • 16:07

  Jak relacjonował kilka minut po godzinie 16 reporter TVN24 Marcin Kwaśny, Aleje Trzech Wieszczów w Krakowie zostały zablokowane. Oprócz blokady pieszej, są także protesty samochodowe.

Zdominowany przez sędziów powołanych przez Prawo i Sprawiedliwość Trybunał Konstytucyjny orzekł w zeszłym tygodniu o niezgodności z konstytucją prawa do aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu. Orzeczenie zapadło większością głosów, zdanie odrębne złożyło dwóch sędziów.

Policja poinformowała o możliwych utrudnieniach w ruchu drogowym w całym kraju. - Od godziny 16 w kilkudziesięciu miejscach w kraju może dojść do utrudnień w ruchu drogowym w związku z organizowanymi protestami. Zgodnie z zapowiedziami, organizatorzy protestów będą dążyć do zablokowania ruchu poprzez blokowanie dróg i ulic samochodami, rowerami i pieszo - przekazał rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka.

Dodał, że policjanci będą robić wszystko, co możliwe, aby w miarę możliwości upłynnić ruch i zorganizować objazdy. - Postaramy się, aby utrudnienia były jak najmniej dotkliwe dla kierowców. Prosimy o stosowanie się do wydawanych przez policjantów poleceń, zachowanie dystansu społecznego i noszenie maseczek. Osoby łamiące prawo muszą liczyć się z konsekwencjami swoich działań - podał Ciarka.

Protesty po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji

Protesty po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego

Od czwartku w całej Polsce trwają protesty przeciw zmianom w prawie aborcyjnym. Manifestujący protestowali między innymi przed domem prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, siedzibą PiS w Warszawie, Trybunałem Konstytucyjnym oraz na ulicach wielu miast w Polsce. W niedzielę odbyły się protesty także przed kościołami.