Polska

Burze z gradem, intensywny deszcz. Prognoza pogodowych zagrożeń IMGW

Burze z gradem, intensywny deszcz. Prognoza pogodowych zagrożeń IMGW

W nadchodzących dniach pogoda może przynieść burze z gradem i intensywne opady deszczu. Obowiązuje prognoza zagrożeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Kolejne dni zapowiadają się niespokojnie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje wydanie ostrzeżeń przed gwałtowną pogodą. W poniedziałek w wielu regionach kraju spodziewane są burze z gradem.

>>>SPRAWDŹ PROGNOZĘ NA PIĘĆ DNI

Prognoza zagrożeń na poniedziałek

Alarmy pierwszego stopnia mogą zostać ogłoszone w województwach: podlaskim, mazowieckim, kujawsko-pomorskim, lubelskim, łódzkim, świętokrzyskim, podkarpackim, małopolskim, śląskim, opolskim i dolnośląskim.

Miejscami może spaść maksymalnie do 30 litrów wody na metr kwadratowy, a wiatr osiągnie w porywach prędkość do 80 kilometrów na godzinę.

Prognoza zagrożeń na poniedziałek (IMGW)

Prognoza zagrożeń na wtorek

Wtorek nie przyniesie nam wytchnienia od niebezpiecznej pogody. W woj. podkarpackim, małopolskim i śląskim synoptycy IMGW planują wydać ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami. Prognozowana suma opadów może lokalnie osiągnąć 20 l/mkw., a porywy wiatru osiągną prędkość do 70 km/h.

W woj. łódzkim, wielkopolskim i lubuskim synoptycy prognozują intensywne opady deszczu. Według szacunków synoptyków lokalnie opady mogą wynieść do 40 l/mkw.

Prognoza zagrożeń IMGW na wtorek

Czym jest prognoza zagrożeń?

Jak mówi definicja IMGW, prognoza zagrożeń - zwana też prognozą niebezpiecznych zjawisk - to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Jak powstają pioruny? (Maria Samczuk, Adam Ziemienowicz/PAP)