Polska

Były prezydent Olsztyna uniewinniony od zarzutu gwałtu, prokuratura składa apelację

Były prezydent Olsztyna uniewinniony od zarzutu gwałtu, prokuratura składa apelację

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku złożyła apelację od wyroku uniewinniającego byłego prezydenta Olsztyna Czesława Małkowskiego od zarzutu gwałtu. Prokuratura "nie zgadza się z ustaleniami faktycznymi sądu w tej sprawie". Sam Małkowski utrzymuje, że jest niewinny.

Rzecznik prasowy białostockiej Prokuratury Okręgowej Łukasz Janyst poinformował, że apelacja została wniesiona, ponieważ prokuratura nie zgadza się z ustaleniami faktycznymi sądu w tej sprawie.

- Te ustalenia w konsekwencji doprowadziły do uniewinnienia oskarżonego. Ocena prokuratury jest odmienna - powiedział prokurator Janyst.

Dwa procesy

Były prezydent Olsztyna Czesław Jerzy Małkowski w ostatnich dniach grudnia zeszłego roku został uniewinniony od dwóch zarzutów dotyczących gwałtu na ciężarnej urzędniczce ratusza. Czynów miał się dopuścić, gdy był prezydentem miasta.

W pierwszym rozpoznaniu sprawy przez sąd w Ostródzie został skazany na 5 lat więzienia, w ponownym procesie, który w grudniu ubiegłego roku zakończył się w Olsztynie został uniewinniony.

Nie wiadomo, co sprawiło, ze  Małkowski najpierw został skazany w Ostródzie w 2015 roku, a poem uniewinniony w 2018 roku w Olsztynie. Obie sprawy toczyły się bowiem za zamkniętymi drzwiami. Rzecznik sądu i prokurator informowali wcześniej, że w olsztyńskim procesie "materiał dowodowy został pogłębiony".

Utrzymuje, że jest niewinny

Czesław Jerzy Małkowski był prezydentem Olsztyna od 2001 roku, przez prawie dwie kadencje - do 2008 roku, gdy mieszkańcy Olsztyna odwołali go w referendum lokalnym po wybuchu tzw. seksafery w ratuszu.

Małkowski od początku jej ujawnienia powtarzał, że jest niewinny.

W czasie procesu, który rozpoczął się w 2011 roku (drugi proces ruszył w 2017 roku), Małkowski trzy razy startował w wyborach samorządowych i za każdym razem przegrywał fotel prezydenta Olsztyna w drugiej turze. Małkowski jest obecnie olsztyńskim radnym.