Polska

Lubelskie: Podtopienia po burzach i ulewach

Lubelskie: Podtopienia po burzach i ulewach

Kilkadziesiąt domostw w Wierzchowiskach (woj. lubelskie) zostało w środę podtopionych na skutek gwałtownej ulewy, która przeszła w powiecie janowskim. Strażacy w Lubelskiem wyjeżdżali ok. 80 razy do usuwania skutków burz.

W miejscowościach Wierzchowiska Pierwsze i Wierzchowiska Drugie część domostw została podtopiona. "Otrzymaliśmy około 25 wezwań z takich domostw" - powiedział rzecznik prasowy komendy powiatowej straży pożarnej w Janowie Lubelskim mł. bryg. Piotr Drzymała.

Jak dodał, teren jest tam nierówny, pagórkowaty i woda spływa. Na miejscu pracują strażacy. "Opady ustały. Czekamy teraz, aż ta woda spłynie i będziemy przystępowali do wypompowywania jej w domów, piwnic, posesji" - zaznaczył.

Nieprzejezdna droga

W sąsiedniej wsi Pasieka woda podmyła drogę i zerwała przepust. "Droga jest uszkodzona i nieprzejezdna" - dodał Drzymała.

Do Wierzchowisk udał się także komendant wojewódzki straży pożarnej, który ma nadzorować prowadzone działania. Mają być też ściągane dodatkowe zastępy strażaków z sąsiednich powiatów. "Nie ma informacji, aby ktoś został ranny" - zaznaczył Drzymała.

"Woda sięga nawet metra wysokości. Są prowadzone działania na dużą skalę. Cały powiat janowski jest zaangażowany" - mówi RMF FMF młodszy brygadier Sylwester Wójcik z Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Lublinie.

"Trudno powiedzieć, ile potrwa akcja, bo sytuacja jest jeszcze nierozpoznana. Nie wiemy, jak ta woda szybko opada, bo deszcz był dosyć intensywny" - dodaje.

Wiele niewiadomych

Jak mówią z kolei strażacy, na miejscu mają do czynienia ze "sporymi podtopieniami". W obu wsiach jest około 400 gospodarstw.

"Nie wiemy, dokładnie ile jest zalanych i nie wiemy dokładnie, ile osób potrzebuje naszej pomocy" - mówi jeden ze strażaków w rozmowie z RMF FM.

Ulewne deszcze i burze przeszły w środę po południu także m.in. przez tereny powiatów zamojskiego, puławskiego, tomaszowskiego. Strażacy wyjeżdżali około 80 razy do usuwania skutków gwałtownych ulew - m.in. wypompowywania wody, usuwania z dróg połamanych konarów drzew.

Najnowsze