Polska

Jak uczniowie odbiorą świadectwa? MEN: o formie i terminie zdecyduje dyrektor

Jak uczniowie odbiorą świadectwa? MEN: o formie i terminie zdecyduje dyrektor

Po stronie dyrektora szkoły pozostaje decyzja o formie i terminie wydania świadectw uczniom – poinformowała rzeczniczka Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Ostrowska. Jak wyjaśniła, "dyrektor może ustalić odbiór świadectw w trybie indywidualnym" oraz "wyznaczyć godziny odbioru świadectw dla danej klasy czy grupy uczniów". W poniedziałek szef resortu Dariusz Piontkowski oświadczył, że w tym roku szkolnym dzieci nie wrócą do tradycyjnych zajęć w placówkach.

W powodu epidemii od 12 marca zawieszone są zajęcia stacjonarne w szkołach. Od 25 maja w szkołach podstawowych są organizowane zajęcia dla uczniów klas I-III. Forma zajęć dla nich ma zależeć od warunków epidemicznych w gminie i od możliwości spełnienia wytycznych sanitarnych. Organizowane są też w szkołach stacjonarne konsultacje dla uczniów. Jednocześnie nadal prowadzona jest nauka zdalna.

Minister edukacji narodowej i kontynuowane będzie kształcenie na odległość.

Zdecyduje dyrektor

Jak zauważyła rzeczniczka prasowa Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Ostrowska, "zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w szkołach i placówkach kończą się w tym roku szkolnym 26 czerwca". - W tym dniu uczniom wydawane są świadectwa szkolne, 26 czerwca to data wpisywana na świadectwie promocyjnym - kontynuowała.

Jak mówiła, "po stronie dyrektora szkoły pozostaje decyzja o formie i terminie wydania świadectw uczniom". - Mając na uwadze obowiązujące ograniczenia spowodowane epidemią, w tym ograniczenie stacjonarnej pracy szkół i placówek, dyrektor może ustalić odbiór świadectw w trybie indywidualnym. Może on wyznaczyć godziny odbioru świadectw dla danej klasy czy grupy uczniów - wyjaśniała.

- Jest możliwość, aby uczeń odebrał swoje świadectwo również w innym dniu. Wszystko zależy od tego, jak wielu uczniów liczy dana szkoła - dodała rzeczniczka. Jak podkreśliła, najważniejsze jest zachowanie bezpieczeństwa uczniów i nauczycieli.

MEN apeluje do dyrektorów szkół i placówek

Ostrowska pytana, czy resort edukacji planuje przygotować wytyczne dla szkół, dotyczące zakończenia roku szkolnego, odpowiedziała: - Nie będziemy wydawali dodatkowych wytycznych ani zaleceń w tej kwestii.

- Apelujemy do dyrektorów szkół i placówek o przestrzeganie zaleceń ministra zdrowia i głównego inspektora sanitarnego - dodała.

Zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych dla tegorocznych maturzystów pod koniec kwietnia wyglądało podobnie, jak ma to być w przypadku pozostałych uczniów. Wówczas także to dyrektorzy szkół mieli określić taki tryb odbioru przez uczniów świadectw ukończenia szkoły, by był on bezpieczny.