Polska

Kamil D. zatrzymany. Ma usłyszeć zarzuty

Kamil D. zatrzymany. Ma usłyszeć zarzuty

Dziennikarz Kamil D. został w poniedziałek zatrzymany przez Centralne Biuro Śledcze Policji – poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Katowicach prokurator Agnieszka Wichary. Jak przekazała, w katowickiej prokuraturze trwają czynności z udziałem zatrzymanego. - Mają na celu przedstawienie mu zarzutu związanego z podrobieniem weksla i dokumentów towarzyszących zabezpieczeniu kredytu hipotecznego na blisko trzy miliony złotych - dodała.

Rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Katowicach prok. Agnieszka Wichary przekazała na wieczornej konferencji prasowej, że Kamil D. został zatrzymany w poniedziałek w godzinach popołudniowych.

Tego samego dnia po godzinie 20 został doprowadzony do katowickiej prokuratury.

"Trawą czynności z udziałem Kamila D."

- Aktualnie w Prokuraturze Regionalnej w Katowicach trawą czynności z udziałem Kamila D. Czynności te mają na celu przedstawienie mu zarzutu związanego z podrobieniem weksla i dokumentów towarzyszących zabezpieczeniu kredytu hipotecznego na blisko trzy miliony złotych, którzy został zawarty w sierpniu 2008 roku - wyjaśniała. Jak dodała, "po wykonaniu czynności z udziałem podejrzanego prokurator podejmie dalsze decyzje co do ewentualnego zastosowania środków zapobiegawczych".

- Myślę, że jutro będę mogła przekazać dalsze informacje - dodała Wichary.

Pytana o szczegóły postępowania prokurator Wichary uściśliła, że weksel został podpisany w 2008 roku, natomiast później, w 2011 roku, podpisany został "kolejny dokument, który weryfikował konieczność poddania się egzekucji, a który był wymagany przez bank dla zabezpieczenia kredytu". - Ten zarzut dotyczy okresu 2008-2011 - dodała.

Jak mówiła, "zawiadomienie dotyczy dwóch weksli, ale z uwagi na konieczność wykonania jeszcze kolejnych czynności procesowych, które będą polegały przede wszystkim na zweryfikowaniu osoby, która dokonała podpisu za poręczyciela na tym wekslu, (...) na dzień dzisiejszy materiały dowodowe pozwoliły na przedstawienie zarzutu dotyczącego tylko weksla na kwotę trzech milionów złotych".

Dodała, że zarzucane Kamilowi D. przestępstwo to zbrodnia przeciwko środkom płatniczym. Zgodnie z kodeksem karnym przestępstwo z artykułu 310 par. 1 kodeksu karnego, dotyczące m.in. podrobienia papieru wartościowego, jakim jest weksel, "podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5 albo karze 25 lat pozbawienia wolności".

Śledztwo wszczęto z zawiadomienia poręczyciela i banku

Rzeczniczka przekazała, w sierpniu tego roku zostało wszczęte śledztwo z zawiadomienia poręczyciela, a także banku, który w tej sprawie również jest pokrzywdzony. Sprawę prowadzi Prokuratura Regionalna w Katowicach.

Dopytywana przez dziennikarzy wskazała, że decyzja o zatrzymaniu Kamila D. w poniedziałek zapadła w oparciu o zgromadzony materiał. W ostatnich dniach wpłynęła kluczowa opinia biegłego z zakresu pisma ręcznego.