Polska

"Konstytucji nie trzeba codziennie ze sobą nosić, ale codziennie trzeba jej przestrzegać"

Czwartym tematem wtorkowej debaty wyborczej "Czas decyzji" w TVN24 była praworządność. Przedstawiciele ogólnopolskich komitetów wyborczych odpowiadali na pytania dotyczące ewentualnych zmian w wymiarze sprawiedliwości oraz pomysłów na przywrócenie zaufania do instytucji państwowych.

ZOBACZ CAŁĄ DEBATĘ NA TVN24 GO

ZOBACZ ODPOWIEDZI UCZESTNIKÓW DOTYCZĄCE SYSTEMU OCHRONY ZDROWIA

ZOBACZ ODPOWIEDZI UCZESTNIKÓW DOTYCZĄCE KLIMATU I EKOLOGII

Pytanie. Czy po ewentualnej zmianie władzy sędziowie, co do których wyboru są wątpliwości prawne, nadal będą w Trybunale Konstytucyjnym?

Marcin Horała (KW Prawo i Sprawiedliwość)

Poseł Marcin Horała powiedział, że "nie doszło do naruszenia prawa".

- Konstytucja jasno stanowi, że tryb postępowania, tryb wyborów sędziów reguluje ustawa i ci sędziowie byli wybrani zgodnie z prawem po to, żeby naprawić ten zamach na Trybunał Konstytucyjny, którego dokonało PO-PSL, wybierając sobie sędziów na zapas - mówił.

Uznał, że pytanie o łamanie konstytucji nie powinno być skierowane do PiS, ale do poprzedniej koalicji.

- To Prawo i Sprawiedliwość stoi na straży praworządności i przestrzegania konstytucji w Polsce. Jako chyba jedyny mam ze sobą tutaj konstytucję - dodał.

Z prawa do riposty do tej wypowiedzi skorzystała Izabela Leszczyna (KKW Koalicja Obywatelska .Nowoczesna IPL Zieloni), mówiąc, że poseł Horała kompletnie nie rozumie konstytucji i nie wie czym jest jej łamanie. - Trybunał Konstytucją uznał, że jest coś niezgodne z konstytucją, a wy wyroku nie opublikowaliście - wyjaśniała. - My uznaliśmy każdy wyrok Trybunału.

- Konstytucji nie trzeba codziennie ze sobą nosić, ale codziennie trzeba jej przestrzegać. Tego przez cztery lata nie zrobili rządzący, po prostu wielokrotnie ją sponiewierali - mówił szef ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz.

Adrian Zandberg (KW Sojusz Lewicy Demokratycznej)

Zdaniem Adriana Zandberga z Lewicy jest to oczywiste, że powinno się  przywrócić "Polskę na ścieżkę praworządności".

- Ale przepraszam panie pośle (mówiąc do Horały - red.) pan się ośmiesza, kiedy mówi, że żeście nie podnieśli ręki na konstytucję. (A czym było - red.) Niewydrukowanie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, co było tak naprawdę naruszeniem ustrojowych zasad, którymi powinniśmy się kierować wszyscy - powiedział przedstawiciel Lewicy.

- Przywrócenie praworządności - tak, jak lata trwało jej dewastowanie przez Prawo i Sprawiedliwość - też będzie trwało latami. Mamy rozpisany kalendarz przywracania Polski na ścieżkę praworządności do 2022 roku - zapowiedział.

Władysław Kosiniak-Kamysz (KW Polskie Stronnictwo Ludowe)

Prezes PSL powiedział, że "trzeba uporządkować (wymiar sprawiedliwości - red.), bo ten bajzel, który zrobili rządzący jest niedopuszczalny".

- Nie zrobimy tego inaczej niż przyjmując pakiet demokratyczny, konstytucyjny Pawła Kukiza. Dogadaliśmy się z nim na ten temat - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.

Według niego, najważniejszą rzeczą jest rozdział stanowisk ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, który miałby być wybierany w wyborach powszechnych.

- Trzeba wprowadzić więcej kontroli społecznej w wymiarze sprawiedliwości - ocenił.

Kosiniak-Kamysz powiedział, że rządzący mieli rację mówiąc, że Polacy chcieli reformy wymiaru sprawiedliwości, ale nie chcą w tym wymiarze więcej polityki.

- Za waszych rządów sprawiedliwość wyszła z sali sądowej, a weszła na nią polityka - podsumował Kosiniak-Kamysz.

Krzysztof Bosak (KW Konfederacja Wolność i Niepodległość)

Krzysztof Bosak stwierdził, ze Konfederacja nie chce się "wikłać w spory PiS-u, Platformy czy SLD o to, kto będzie miał więcej udziału w systemie, który służy utrwaleniu systemu stworzonego przy Okrągłym Stole".

- Jesteśmy zwolennikami poważnej dyskusji o nowej konstytucji - podkreślił. Dodał, że Jacek Wilk zaproponował kilka rozwiązań.

- Jeżeli chodzi o pozycje Trybunału Konstytucyjnego, wydaje się, że cała ta cywilizacja prawno-polityczna w świecie zachodnim poszła w złą stronę. Prawnicy niewybierani demokratycznie mogą zmieniać prawa, mogą akceptować pewne kontrowersyjne reformy i nie podlegają żadnym regułom - powiedział Bosak.

Izabela Leszczyna (KKW Koalicja Obywatelska .Nowoczesna IPL Zieloni)

- Przywrócimy przede wszystkim konstytucyjną zasadę, że wszyscy obywatele są równi wobec prawa i każdemu należy się szacunek. Dzisiaj prawo nie obowiązuje działaczy PiS-u - powiedziała posłanka PO-KO.

Zdaniem Izabeli Leszczyny w Polsce istnieje świat "pisowskiej niepraworządności" i zapowiedziała, że Koalicja Obywatelska praworządność przywróci "jednym aktem odnowy demokracji".

Adrian Zandberg skorzystał z możliwości riposty. Powiedział, że jest zdziwiony uśmiechem posła Horały. - Myślę, że za pana Paolo i za pana Banasia, to powinniście się wstydzić - dodał Zandberg.