Polska

Koronawirus w Polsce. Mapa zakażeń - 109 nowych przypadków w środę, zmarły kolejne trzy osoby

Koronawirus w Polsce. Mapa zakażeń - 109 nowych przypadków w środę, zmarły kolejne trzy osoby

73 nowe zakażenia koronawirusem w Polsce potwierdzono po godz. 14. O 36 przypadkach SARS-CoV-2 informowało Ministerstwo Zdrowia w środę rano. Zmarły kolejne trzy osoby. Od początku pandemii w Polsce potwierdzono 2420 przypadków zakażenia. Najwięcej zakażonych jest w województwie mazowieckim - odnotowano 544 przypadki. Dane w artykule są na bieżąco aktualizowane.

Koronawirus SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19, w Polsce jest potwierdzony we wszystkich województwach.

W środę po południu Ministerstwo Zdrowia podało komunikat o śmierci 51-letniego mężczyzny w Tychach. Rano informowano o śmierci 83-letniego mężczyzny ze szpitala w Warszawie oraz 68-letniego pacjenta hospitalizowanego również w Tychach.

W Polsce potwierdzono do tej pory 2420 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. 36 pacjentów nie żyje.

Oto informacje o zakażeniach w poszczególnych województwach:

dolnośląskie – 298 przypadków, w tym 24 potwierdzone w środę, cztery z osób zakażonych w tym województwie zmarły;kujawsko-pomorskie – 76 przypadków;lubelskie – 132 przypadki, cztery z osób zakażonych w tym województwie zmarły;lubuskie – 47 przypadków,w tym pięć potwierdzonych w środę;łódzkie – 221 przypadków, w tym 13 potwierdzonych w środę;małopolskie – 209 przypadków, w tym 17 potwierdzonych w środę, jedna z osób zakażonych w tym województwie zmarła; mazowieckie – 544 przypadki, dziewięć z osób zakażonych w tym województwie zmarło; w tym jedna w środę;opolskie – 73 przypadki,w tym trzy potwierdzone w środę;podkarpackie – 100 przypadków,w tym pięć potwierdzonych w środę; trzy z osób zakażonych w tym województwie zmarły; podlaskie – 44 przypadki,w tym osiem potwierdzonych w środę; pomorskie – 56 przypadków,w tym dwa potwierdzone w środę;śląskie – 272 przypadki, w tym dziesięć potwierdzonych w środę; dziesięć z osób zakażonych w tym województwie zmarło; w tym dwie w środę;świętokrzyskie – 55 przypadków, w tym sześć potwierdzonych w środę; jedna z tych osób zmarła; warmińsko-mazurskie – 59 przypadków, w tym jeden potwierdzony w środę; wielkopolskie – 158 przypadków, w tym 10 potwierdzonych w środę; trzy z osób zakażonych w tym województwie zmarły; zachodniopomorskie – 76 przypadków, w tym siedem potwierdzonych w środę; jedna z tych osób zmarła.

Nowe obostrzenia od 1 kwietnia

Premier Mateusz Morawiecki poinformował we wtorek o wprowadzeniu nowych ograniczeń w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. To między innymi zachowanie dwumetrowego dystansu w przestrzeni publicznej, limity w sklepach, zamknięte zakłady fryzjerskie, obowiązek nakładania rękawiczek przed wejściem do sklepu. Za złamanie zasad grozi grzywna w wysokości od 5 do 30 tysięcy złotych.

Stan epidemii od 20 marca

Przywrócono też pełne kontrole na granicach kraju oraz zamknięto wjazd do kraju dla cudzoziemców (z pewnymi wyjątkami - ). Dla obywateli wprowadzono obowiązek dwutygodniowej kwarantanny po powrocie do Polski.

Wprowadzono zakaz zgromadzeń. Ograniczenia dotyczą także obrzędów religijnych, zakładów pracy oraz komunikacji miejskiej, gdzie dozwolona liczba pasażerów ma odpowiadać połowie miejsc siedzących w danym środku transportu.

Wszystkie te obostrzenia mają obowiązywać do 11 kwietnia (Wielka Sobota) włącznie.