Polska

Miliony dla Pawłowicz i Piotrowicza

Miliony dla Pawłowicz i Piotrowicza

Nagrody jubileuszowe, dodatki za rozłąkę z rodziną, samochód służbowy i 22 tys. zł pensji. Na co jeszcze mogą liczyć sędziowie Trybunału Konstytucyjnego?

Według ustawy pensja sędziów Trybunału stanowi pięciokrotność przeciętnego wynagrodzenia z II kwartału ubiegłego roku. A że wynosiło ono wówczas 4,5 tys. zł brutto, to sędziowie dostają 22 tys. Kadencja wynosi dziewięć lat, w sumie każdy może zarobić ponad 2 mln zł. Do tego dochodzi dodatek stażowy (maksymalnie 20 proc. wynagrodzenia zasadniczego), pod warunkiem, że sędzia ma za sobą przynajmniej 20 lat pracy.

Pawłowicz i Piotrowicz w Trybunale. W co tym razem gra prezes Kaczyński?

Oprócz tego sędziowie mają też prawo do bezpłatnego zakwaterowania w Warszawie, dodatku za rozłąkę z rodziną (dwa ostatnie dotyczą zamieszkałych poza stolicą), służbowego samochodu, nagród jubileuszowych przyznawanych co pięć lat.

Ustawa określa także wynagrodzenie po zakończeniu dziewięcioletniej kadencji. Gdy sędzia przechodzi w stan spoczynku, dostaje sześciomiesięczną odprawę, a potem pensję, wynoszącą 75 proc. ostatniego wynagrodzenia (bez dodatków). W 2019 r. TK zaplanował wydać na wygrodzenia ponad 20 mln zł. W sumie zatrudnionych w tej instytucji jest 140 osób (15 sędziów).

W poniedziałek PiS ogłosił, że chce, by do TK dostali się Krystyna Pawłowicz, Elżbieta Chojna-Duch i Stanisław Piotrowicz. Mieliby zastąpić odchodzących w grudniu Stanisława Rymara, Piotra Tuleję oraz Marka Zubika.