Polska

Nauczyciele jadą na demonstrację do Warszawy. Autokary ruszyły o świcie

Nauczyciele jadą na demonstrację do Warszawy. Autokary ruszyły o świcie

We wtorek przed budynkiem Ministerstwa Edukacji Narodowej o godzinie 11 rozpocznie się ogólnopolska manifestacja nauczycieli - zapowiada Związek Nauczycielstwa Polskiego. Po niej Prezydium Zarządu Głównego ZNP zadecyduje, co dalej ze strajkiem w oświacie.

PREZES ZNP SŁAWOMIR BRONIARZ WE WTOREK W "ROZMOWIE PIASECKIEGO" >>>

We wtorek o świcie autokary z nauczycielami wybierającymi się na protest organizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego wyruszyły między innymi z Wrocławia.

Protest przed siedzibą MEN ma rozpocząć się o godzinie 11.

Także we wtorek w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog", na wniosek organizacji pracodawców, ma się rozpocząć spotkanie Prezydium Rady Dialogu Społecznego w sprawie okrągłego stołu - poinformowała przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego Dorota Gardias.

Strajk nauczycieli trwa od 8 kwietnia

Zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych strajk w szkołach trwa od 8 kwietnia. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej Solidarności, a także niezrzeszeni.

Strajk nauczycieli. RAPORT TVN24.PL >>>

Forum Związków Zawodowych i Związek Nauczycielstwa Polskiego w trakcie negocjacji zmodyfikowały oczekiwania (początkowo upominały się o tysiąc złotych podwyżki), obecnie postulują 30 proc. podwyżki rozłożonej na dwie tury - 15 proc. od 1 stycznia i 15 proc. od 1 września tego roku.

Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" podpisała porozumienie z rządem. NA CO ZGODZIŁA SIĘ SOLIDARNOŚĆ? CZYTAJ >>>

Okrągły stół

Okrągły stół oświatowy odbędzie się 26 kwietnia na Stadionie PGE Narodowym. Do obrad premier Mateusz Morawiecki zaprosił niedawno rodziców, ekspertów, pedagogów, wychowawców, nauczycieli, związkowców i opozycję. Okrągły stół edukacyjny ma objąć cztery obszary. - Pierwszy to uczniowie, drugi – nauczyciele, trzeci – jakość edukacji i jakość kształcenia oraz czwarty, umownie, roboczo nazwany – nowoczesna szkoła, czyli odpowiadająca wymogom drugiej, a za chwilę trzeciej dekady XXI wieku - mówił premier.

Uczestnictwo w rozmowach zapowiedział szef ZNP. Dodał jednak, że wątpliwości związkowców budzą "i miejsce, i data". - Sądziliśmy, że panu premierowi na tyle zależy na tej dyskusji, że zrobi to w możliwie najkrótszym terminie - wyjaśnił Broniarz.

"Solidarność" również zadeklarowała udział w debacie. - Dyskusja jest potrzebna, chociaż według mnie będzie bardzo gorzka dla każdej strony. Wszyscy będą mieli o coś do siebie pretensje - powiedział szef Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Ryszard Proksa, odnosząc się do zapowiedzianego przez premiera Morawieckiego okrągłego stołu w sprawie oświaty. Dodał, że jego związek nie raz apelował o szerszą dyskusję na temat kształtu polskiej edukacji.

"Typowa zagrywka PR-owa i nic więcej"

Sceptycznie do propozycji udziału w debacie oświatowej przy "okrągłym stole" odniósł się Sławomir Wittkowicz, szef Branży Nauki, Oświaty i Kultury FZZ. - Mój osobisty pogląd jest taki, że to typowa zagrywka PR-owa i nic więcej - powiedział szef Branży Nauki, Oświaty i Kultury FZZ. Wittkowicz podkreślił jednocześnie, że FZZ odniesie się do propozycji premiera w przyszłym tygodniu. "

- Teoretycznie powinniśmy poczekać na pisemne sformułowanie czegokolwiek, ale widząc, jak przebiegały jakiekolwiek rozmowy ze stroną rządową od 25 marca, to ten rząd ma chyba jakiś wybitny wstręt do papieru - powiedział.

17.04.2019 | Porozumienia wciąż nie ma. Nauczyciele wyszli ze szkół na ulice