Polska

NEWS DGP: Leki na cukrzycę zanieczyszczone. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia [LISTA LEKÓW]

NEWS DGP: Leki na cukrzycę zanieczyszczone. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia [LISTA LEKÓW]

Zażywana przez niemal dwa mln Polaków chorych na cukrzycęmetformina może mieć w sobie silnie trujący związek chemiczny między innymi podawanyszczurom w celu wywołania u nich chorób nowotworowych - ujawnia "Dziennik Gazeta Prawna".

Informację potwierdziliśmy w dwóch niezależnych od siebie źródłach. Sprawa jest rozwojowa. W środę rano eksperci Europejskiej Agencji Leków będą rozmawiali z przedstawicielami wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Również na środę rano w polskim Ministerstwie Zdrowia zaplanowano posiedzenie sztabu kryzysowego. Pojawić mają się krajowi konsultanci w danychdziedzinach medycyny, eksperci Narodowego Instytutu Leków, Głównego InspektoraFarmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznychi Produktów Biobójczych.

- Podchodzimy do sprawy bardzo poważnie. Dziś po południudowiedzieliśmy się o zagrożeniu. Już jutro najlepsi fachowcy w Polsce rozważą,co robić dalej - informuje nas źródło z Ministerstwa Zdrowia. U jednego zkrajowych konsultantów potwierdziliśmy, że został w trybie "bardzonagłym" wezwany do Warszawy.

 O leku

- Metformina to bardzo popularny lek podawany przy cukrzycytypu II i przyjmowany przez ogromną grupę pacjentów. Od wielu lat mówi się otej substancji jako cudownym leku przedłużającym życie, odmładzającym,zapewniającym długowieczność – a więc nie tylko leczącym cukrzycę - wskazujeprof. Zbigniew Fijałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektorNarodowego Instytutu Leków w latach 2005–2015.

Szacuje się, że w Polsce przyjmuje ją stale ok. 1,8 mlnpacjentów. Poza cukrzykami, również pacjentki leczące zespół policystycznychjajników.

- Metformina jest obecnie najlepszą i najważniejsząsubstancją używaną do leczenia cukrzycy typu II, używaną jednak też często przyleczeniu cukrzycy typu I. Od kilku lat leki z tą substancją czynną przeżywająprawdziwy renesans. Odkryto bowiem jej niesamowite właściwości lecznicze -potwierdza prof. Rajmund Adamiec, dolnośląski konsultant ds. diabetologii.

 O zanieczyszczeniu

Z naszych informacji wynika, że zanieczyszczenie stwierdzononiezależnie od siebie w dwóch miejscach: w Azji oraz w Niemczech. Dotyczyprodukcji substancji w chińskich fabrykach, które zaopatrują w leki niemal całąEuropę. Niepożądaną substancją jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA). To toksycznyzwiązek chemiczny. Jest bardzo niebezpieczny dla wątroby. Ma też działanierakotwórcze. NDMA jest wstrzykiwane szczurom, by przyspieszyć u nich postępchoroby nowotworowej.

Jedno z naszych źródeł wskazuje, że normy w przebadanychlekach z metforminą przekroczone zostały kilkukrotnie. Drugie, żekilkunastokrotnie. Co to oznacza w praktyce?

- Nie uświadczymy nagłych zgonów. Może się jednak za kilka latokazać, że zdrowi na pozór ludzie zaczną umierać na nowotwory właśnie wskutekprzyjęcia dużej dawki NDMA - wyjaśnia prof. Zbigniew Fijałek.

 O tym co dalej

Zarówno Europejska Agencja Leków, jak i MinisterstwoZdrowia, nie komentują na razie oficjalnie sprawy. Słyszymy, że czas naoficjalne komentarze będzie po uzgodnieniu na forum unijnym zharmonizowanychdziałań. W resorcie zdrowia słyszymy, że trzeba podejść do sprawy poważnie,zarazem jednak nie wywołując wśród ludzi paniki.

Co zatem powinni robić cukrzycy zażywający metforminę?

- Iść jak najszybciej do swojego lekarza rodzinnego. Tenzaś, w zależności od przekazanych przez administrację publiczną zaleceń,podejmie decyzję co dalej. Prawdopodobne jest przestawianie pacjentów na inneleki. Na szczęście diabetologicznych leków nie brakuje, choć są z reguły mniejwygodne w zażywaniu od metforminy - wyjaśnia Michał Sutkowski, członek zarząduKolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Tyle że - jak z kolei zauważa Marek Tomków, wiceprezesNaczelnej Rady Aptekarskiej - leków nie brakuje tylko w teorii. W praktyceaptekarze nadal zmagają się z niedoborami. Jego zdaniem jeśli zostanie podjętadecyzja o wstrzymaniu leków z metforminą w obrocie, 1,8 mln Polaków zostanieodciętych od leczenia z dnia na dzień. Przestawienie ich na inne produktylecznicze może być trudne i zdrowotnie, i organizacyjnie. Najzwyczajniej wświecie w Europie nie ma aż tylu opakowań leków.

- Wstrzymanie lub wycofanie tych leków z rynku europejskiego– co jest jak najbardziej możliwe - może być problemem dla milionów polskichpacjentów. Taki scenariusz dla substancji takiej jak metformina wydaje sięprzerażający - uważa Marek Tomków.

 Preparaty na polskim rynku zawierające metforminę:

Avamina (tabletki powlekane)Avamina SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)Etform (tabletki powlekane)Etform 500 (tabletki powlekane)Etform 850 (tabletki powlekane)Formetic (tabletki powlekane)Glucophage 500 (tabletki powlekane)Glucophage 850 (tabletki powlekane)Glucophage 1000 (tabletki powlekane)Glucophage XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)Metfogamma 500 (tabletki powlekane)Metfogamma 850 (tabletki powlekane)Metfogamma 1000 (tabletki powlekane)Metformax 500 (tabletki)Metformax 850 (tabletki)Metformax 1000 (tabletki powlekane)Metformax SR 500 (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)Metformin Bluefish (tabletki powlekane)Metformin Galena (tabletki)Metformin Vitabalans (tabletki powlekane)Metifor (tabletki)Siofor 500 (tabletki powlekane)Siofor 850 (tabletki powlekane)Siofor 1000 (tabletki powlekane)Symformin XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)

Źródło: mp.pl