Polska

O czym rozmawiała z królem? Olga Tokarczuk w "Faktach po Faktach"

O czym rozmawiała z królem? Olga Tokarczuk w

Laureatka literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok Olga Tokarczuk będzie gościem środowych "Faktów po Faktach". W rozmowie nagranej w Sztokholmie już po odebraniu wyróżnienia zdradziła, o czym rozmawiała z królem Szwecji Karolem XVI Gustawem. Początek programu o godzinie 19.25.

W wywiadzie nagranym kilka godzin wcześniej w Sztokholmie, Olga Tokarczuk opowiadała Katarzynie Kolendzie-Zaleskiej o emocjach, jakie towarzyszyły jej podczas ceremonii wręczenia Nagrofy Nobla oraz o rozmowie z królem Szwecji Karolem XVI Gustawem.

- Nie miałam żadnego przesłania do króla. Trochę się niepokoiłam, czy nam się będzie dobrze rozmawiać - przyznała laureatka literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok. Powiedziała, że rozmawiali "o mnóstwie spraw".

- Jest bardzo świetnym rozmówcą - dodała. - Potem, kiedy się trochę bardziej ośmieliłam, zaczęłam dopytywać go o polowania - relacjonowała.

- Próbowałam pokazać mu tę perspektywę, z jakiej ja podchodzę do tej okropnej tradycji. Wyraźnie różniliśmy się stanowiskami, ale mam wrażenie, że "usłyszeliśmy się" wzajemnie - kontynuowała pisarka. Jak mówiła, odniosła wrażenie, że król Szwecji zrozumiał jej punkt widzenia, jednak nie sądzi, aby "wycofał się z polowań".

Początek programu o godzinie 19.25 w TVN24.

Olga Tokarczuk z literacką Nagrodą Nobla

We wtorek w Sztokholmie odbyła się ceremonia, podczas której laureatka literackiej Nagrody Nobla za rok 2018 odebrała złoty medal i dyplom z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa. Na jej cześć wygłoszona została także laudacja.

Po ceremonii odbył się uroczysty bankiet noblowski, w czasie którego Olga Tokarczuk zasiadła przy stole pomiędzy królem Szwecji Karolem XVI Gustawem a księciem Danielem oraz naprzeciw królowej Sylwii.