Polska

Obostrzenia zależne od regionu? Minister zdrowia: Rozważamy wszystkie scenariusze

Obostrzenia zależne od regionu? Minister zdrowia: Rozważamy wszystkie scenariusze

- Rząd rozważa wszystkie warianty obostrzeń w Polsce, łącznie z wariantem dotyczącym ich regionalizacji - mówił na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Od 1 do 14 lutego w Polsce nadal będą obowiązywać zasady bezpieczeństwa etapu odpowiedzialności. Po tym okresie rząd podejmie decyzje, co dalej.

- Rozważamy wszystkie scenariusze, łącznie ze scenariuszem uruchamiania w poszczególnych regionach. (...) Nie przekreślamy żadnego ze scenariuszy. Mamy główną wytyczną dotyczącą dziennej liczby zachorowań, staramy się też patrzeć na inne parametry - powiedział minister, odpowiadając na pytanie, czy rząd rozważa wprowadzenie regionalizacji obostrzeń.

- Taką debatę prowadziliśmy zarówno na temat galerii handlowych i szkolnictwa podstawowego w zakresie klas I-III - dodał.

Niedzielski wyjaśnił, że w przypadku szkół nie zdecydowano się na regionalizację, aby uczniowie z całej Polski mieli równe szanse.

Czytaj również: 

Ograniczenia i zakazy od 1 lutego

Minister zdrowia poinformował na czwartkowej konferencji, że tzw. etap odpowiedzialności, w ramach którego obowiązuje lockdown, zostaje przedłużony do 14 lutego. Są jednak wyjątki.

Od 1 lutego otwarte będą wszystkie sklepy w centrach handlowych, a dla zwiedzających znów otwarte zostaną galerie sztuki i muzea. W związku z liberalizacją przepisów dotyczących handlu zniesione zostają godziny dla seniorów.

Pozostałe ograniczenia i zakazy zostały wydłużone do 14 lutego.

Poluzowanie obostrzeń zwłaszcza na południu?

We wtorek prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych (PTEiLChZ), kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Robert Flisiak przekonywał, że należy rozważyć poluzowanie obostrzeń na południu Polski - w województwach: świętokrzyskim, podkarpackim, małopolskim i śląskim. 

Ekspert wskazywał, że w tych regionach populacja w dużym stopniu jest już uodporniona w sposób naturalny, bo wiele osób przeszło zakażenie koronawirusem.