Polska

Od czwartku zmiany w płatnościach. Przez koronawirusa

Od czwartku zmiany w płatnościach. Przez koronawirusa

Z powodu koronawirusa przyspieszyły prace nad wprowadzeniem wyższego limitu za płatności zbliżeniowe, bez użycia PIN-u. Kwota wzrośnie z 50 do 100 złotych. Od czwartku wyższy limit wprowadziła Visa, od piątku zrobi to Mastercard. Może się jednak zdarzyć, że nie wszędzie już teraz skorzystamy z nowej możliwości.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

O zmiany organizacje kartowe zabiegały już od dłuższego czasu. Zgodę na podniesienie limitu z 50 do 100 złotych zarówno Mastercard, jak i Visa, otrzymały w 2018 roku. Zmiana musi być jednak przeprowadzona wspólnie z bankami. Wyższy limit planowo miał wejść w życie w drugiej połowie tego roku, prace jednak przyspieszyły.

Podwyższenie limitu płatności zbliżeniowych znalazło się bowiem na liście działań banków wobec klientów w związku z pandemią koronawirusa, którą w poniedziałek zaprezentował Związek Banków Polskich.

Visa ogłosiła, że od czwartku podnosi obowiązujący w Polsce limit dla transakcji zbliżeniowych, bez podawania PIN-u, z 50 do 100 złotych. Jutro nowe regulacje wprowadzi Mastercard.

Postanowiliśmy zatem zapytać od kiedy, klienci poszczególnych banków będą mogli korzystać ze zmian.

Banki wprowadzają zmiany

PKO Bank Polski poinformowała tvn24bis.pl, że jej systemy bankowe są już gotowe na wyższy limit płatności.

Biuro prasowe Banku Ochrony Środowiska podało, że decyzja banku o podwyższeniu limitu została podjęta już kilka dni temu. Klienci już mogą skorzystać z nowego rozwiązania. "Podniesienie limitu kartowych transakcji bezstykowych niewymagających użycia PIN do tej kwoty, istotnie ograniczy bezpośredni, fizyczny kontakt znaczącej liczby osób płacących kartami w terminalach POS, które mogą być nośnikiem wirusa" – wskazano w przesłanej nam odpowiedzi.

Od piątku z wyższego limitu będą mogli również korzystać klienci mBanku oraz Nest Bank. Gotowy do podniesienia limitu jest też Alior Bank. "20 marca br. udostępnimy usługę dla kart Mastercard" – podała Kamila Nowak z Alior Bank.

Prace niezbędne dla podwyższenia limitu płatności zakończył Idea Bank. "Jesteśmy gotowi na tę zmianę. W momencie, gdy organizacje zarządzające kartami uruchomią podwyższony limit, nasi klienci automatycznie zostaną objęci zmianą" – poinformowało biuro prasowe Idea Bank. Niezbędne prace nad zmianami zakończył także Getin Bank.

Ze zmian mogą już korzystać klienci Banku Pocztowego posiadający kartę Mastercard. "Prowadzimy intensywne prace, aby w najbliższym czasie umożliwić dokonywanie transakcji do tej kwoty bez PIN-u także przy użyciu kart Visa" – wskazał rzecznik prasowy Pocztowego Bartosz Trzciński.

"Bardzo zaawansowane" prace nad zmianami trwają w ING Banku Śląskim. "Niedługo poinformujemy o zmianach i szczegółach" – wskazała zastępca rzecznika prasowego ING Joanna Majer-Skorupa. Działania zmierzające do umożliwienia realizacji transakcji zbliżeniowych bez PIN do kwoty 100 zł podejmuje również BNP Paribas.

Ponadto prace nad podniesieniem maksymalnej kwoty rozpoczęły się w Citi Handlowym. "Prace toczą się wielotorowo, w porozumieniu i we współpracy z organizacjami płatniczymi oraz pozostałymi uczestnikami rynku, aby jak najszybciej udostępnić rozwiązanie naszym klientom" – poinformowała rzecznik prasowy Citi Handlowego Marta Wałdoch. Jak dodała, bank stara się, by rozwiązanie było gotowe jeszcze w tym miesiącu.

Na etapie analiz technicznych jest z kolei SGB Bank. "Dążymy do tego, aby dla części klientów było to możliwe jeszcze w tym miesiącu" – podkreślił Roman Szewczyk z SGB Bank.

Co ważne, zmiana limitu nie wymaga wymiany kart.

Koronawirus – najważniejsze informacje

Płatności zbliżeniowe bez PIN

Czy to oznacza, że posiadacze kart Visa od dzisiaj, a Mastercard od jutra, mogą iść do sklepu i za zakupy na kwotę około 100 złotych, zapłacić zbliżeniowo bez użycia PIN-u? Teoretycznie tak, choć w praktyce wdrażanie nowego limitu może zająć nawet kilka miesięcy.

Konieczna jest bowiem również aktualizacja limitu w terminalach za co odpowiedzialni są operatorzy. Jeżeli limit w terminalu nie został zbliżeniowych powyżej 50 złotych będzie wymagana autoryzacja PIN.

"Sklepy i agenci rozliczeniowy muszą dostosować swoje terminale i procedury pracy do zmienionych zasad. Dlatego zmiana będzie się pojawiała stopniowo w kolejnych sieciach handlowych zależnie od szybkości wdrożenia jej do terminali" – przypomniał rzecznik prasowy mBank Krzysztof Olszewski.

Największy polski agent rozliczeniowy, eService, zapewnił, że pierwsze terminale "będą gotowe w ciągu 1-2 dni". "Z uwagi na istotne znaczenie płatności bezgotówkowych dla ograniczania możliwości rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2, udostępnienie nowych limitów transakcji bez PIN jest dla eService jednym z najwyższych priorytetów" – czytamy w przesłanym nam komunikacie.

Prezes zarządu Polskich ePłatności Jarosław Mikos w odpowiedzi przesłanej tvn24bis.pl zapewnił, że spółka jest przygotowana na zmianę wysokości limitu kwoty płatności, zaczynając od branż wskazanych jako priorytetowe w komunikacie Ministerstwa Zdrowia.

"Zgodnie z otrzymanymi wytycznymi organizacji płatniczych, już 20.03.2020 sukcesywnie aktualizowane terminale Polskich ePłatności ze wskazanych branż, będą mogły realizować transakcje z limitem 100 zł po pobraniu konfiguracji" – wyjaśnił.

Firma eService przypomniała, że wprowadzenie podwyższonego limitu nie zmienia zasad wynikających z regulacji europejskich – PSD2. Oznacza to, że nawet w przypadku transakcji na kwotę znacznie niższą niż 100 złotych, w niektórych przypadkach może pojawić się konieczność podania PIN, jako dodatkowej formy autoryzacji.