Polska

Ojciec Gużyński: Ludziom się wydaje, że w Kościele nie można od niczego odstąpić. To nieprawda

Ojciec Gużyński: Ludziom się wydaje, że w Kościele nie można od niczego odstąpić. To nieprawda

Wśród darów Ducha Świętego jest dar mądrości i rozumu, używajmy tego wszystkiego. Pan Bóg naprawdę sobie tego życzy - powiedział dominikanin, ojciec Paweł Gużyński. W TVN24 mówił, że w obliczu epidemii to, co było normalnością w naszym postępowaniu, także religijnym, "dzisiaj wymaga zupełnie innego kształtu".

Tydzień dzieli nas od Wszystkich Świętych. Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak zaapelował o odwołanie mszy, nabożeństw oraz procesji na cmentarzach w tym dniu. Prosił jednocześnie o "nieustawanie w modlitwie za zmarłych, chorych, zakażonych i wszystkich, którzy cierpią z powodu pandemii".

W piątek przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki zaapelował o rozłożenie odwiedzania grobów na dni poprzedzające 1 listopada oraz dni następujące po tej uroczystości. Decyzje podejmowane są przez trwający stan epidemii i gwałtowny przyrost dobowych przypadków zakażeń koronawirusem. W naszym kraju zakaziło się już ponad 241 tysięcy osób, a 4351 z nich zmarło.

"Bóg nie jest związany w żaden sposób ludzkim decyzjami"

O zbliżającym się święcie katolickim w obliczu trwającej epidemii mówił w TVN24 dominikanin, ojciec Paweł Gużyński. - Te wszystkie liczby i informacje mówią nam o tym, że powinniśmy zmienić nawyki, przynajmniej na jakiś czas - skomentował.

- Powinniśmy inaczej popatrzeć na to, co kiedyś było normalnością w naszym postępowaniu, także religijnym. To dzisiaj wymaga zupełnie innego kształtu. Co do tego nie mam co do tego żadnych wątpliwości - przyznał.

Stolica Apostolska ogłosiła niedawno, że Odpust zupełny dla wiernych zmarłych można w tym roku uzyskać przez cały listopad, a nie tylko w oktawie (osiem dni) Wszystkich Świętych. - Pan Bóg nie jest związany w żaden sposób ludzkim decyzjami. Teraz papież to potwierdza - skomentował w TVN24 dominikanin.

- Ludzie poruszając się w świecie religii, absolutyzują rzeczy relatywne, które nie mające rangi ani dogmatu, ani zasady, która jest absolutnie obowiązująca. Wydaje im się, że w Kościele wszystko jest tej samej rangi, na tym samym poziomie i od tego nie można od niczego odstąpić. To nieprawda. Odstąpić można od wiary w Pana Jezusa - tłumaczył.

Dominikanin: Używajmy mądrości mądrości i rozumu. Bóg naprawdę sobie tego życzy

Dominikanin podkreślił, że "w tym momencie ważniejsze jest zdrowie własne i innych ludzi niż pełne uczestnictwo w liturgii eucharystii". - Właśnie po to, żeby potem móc spokojnie pójść do kościoła i przyjąć komunię świętą, cieszyć się bliskością innych ludzi, dzisiaj musimy zwiększyć dystans - zaznaczył.

- Czasami trzęsę się wewnątrz, gdy widzę zachowania lękowe wśród ludzi, że "pan Bóg mnie ukarze, za to, że nie pójdę do kościoła" i którzy mówią, że nie ma pandemii - mówił dalej. - Ciągle powtarzam: rozum jest najważniejszym darem, jakim Pan Bóg nas obdarzył. Wśród darów Ducha Świętego jest dar mądrości i rozumu, używajmy tego wszystkiego. Pan Bóg naprawdę sobie tego życzy - podkreślił gość TVN24.