Polska

"Polska nie ma żadnego powodu, żeby tracić przyjaciół w Europie"

Kwaśniewski na marszu "Polska w Europie"

Dziś jest okazja, żeby podziękować wszystkim przyjaciołom z Europy, którzy pomagali nam stać się członkami Unii Europejskiej. Polska nie ma żadnego powodu, żebyśmy tych przyjaciół tracili - mówił podczas marszu "Polska w Europie" były prezydent RP, Aleksander Kwaśniewski. Dodał, że powinni oni dalej wierzyć w Polskę, bo "my z europejskiej drogi nie zejdziemy".

Marsz pod hasłem Polska w Europie przeszedł w sobotę ulicami Warszawy. Pierwszy przystanek miał na Placu Bankowym.

Następnie marsz dotarł na plac Konstytucji. Tam przemówienie wygłosił m.in. szef Rady Europejskiej Donald Tusk oraz były prezydenci: Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski.

Marzenie o Polsce w Europie

- 15 lat i kilkanaście dni temu na największym placu Warszawy cieszyliśmy się razem z przyjęcia Polski do Unii Europejskiej. Jako prezydent przemawiałem wtedy i miałem poczucie, że mówię w imieniu zarówno nas, którzy wchodzą do Unii, ale także tych pokoleń, które marzyły o wspólnej Europie, o Polsce w tej Europie. To się 1 maja 2004 roku spełniło - mówił Aleksander Kwaśniewski do tłumów zgromadzonych na placu Konstytucji.

Dodał, że odnajduje w nich tamten entuzjazm. - Widzę tu obok flag polskich tak liczne flagi europejskie. I wiem, że nie musieliście ich wynosić z piwnic, do których kazała je schować pani premier Szydło, że wy je macie na podorędziu, że wy razem z polską flagą cieszycie się również tym symbolem zjednoczonej europy - stwierdził były prezydent.

Przekonywał, że tegoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego "są ważne, a może nawet ważniejsze niż wiele, których mieliśmy w ostatnim czasie". Poprosił o mobilizację i udział w głosowaniu 26 maja.

"Przyjaźń, którą mamy wśród Europejczyków"

- Europa wymaga dzisiaj wsparcia. Europa dała nam wsparcie. Dziś jest okazja i chce to zrobić, żeby podziękować wszystkim przyjaciołom, którzy do 2004 roku pomagali nam, żebyśmy się stali członkami - oświadczył Kwaśniewski. Dodał, że "Polska nie ma żadnego powodu, żebyśmy tych przyjaciół tracili".

- Oni wierzyli w Polskę. I my dziś musimy im odpowiedzieć: musicie, możecie i powinniście wierzyć w Polskę, bo my z europejskiej drogi nie zejdziemy - zapewnił były prezydent.

Były prezydent zwrócił uwagę, że Europa przyniosła Polsce postęp w bardzo wielu dziedzinach. Wymienił wśród nich: fundusze, europejskie standardy, europejskie know how, miejsca pracy, "uczelnie otwarte dla polskich studentów" oraz zniesienie granic.

- Europa oczekuje naszego głosu i Europa powinna polski głos dostać, choćby za to wszystko, co udało nam się z Europy uzyskać, za tą przyjaźń, którą mamy wśród Europejczyków - stwierdził Aleksander Kwaśniewski.