Polska

Poseł PiS zawieszony w prawach członka partii. Zaszczepił się przeciw COVID-19

Poseł PiS zawieszony w prawach członka partii. Zaszczepił się przeciw COVID-19

Zbigniew Girzyński został zawieszony w prawach członka partii. Decyzję wydał prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, a potwierdził ją szef Komitetu Wykonawczego Krzysztof Sobolewski. "Nikogo o żadne pierwszeństwo w kolejce nie prosiłem i w żadnym wypadku nie zaszczepiłem się poza kolejnością" - napisał w oświadczeniu poseł Girzyński, potwierdzając jednocześnie, że szczepionkę przyjął. Jak stwierdził, postąpił jednak "od A do Z zgodnie z obowiązującym go prawem".

We wtorek wieczorem w mediach pojawiły się doniesienia, że poseł Prawa i Sprawiedliwości oraz wykładowca na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu został już zaszczepiony przeciw COVID-19. Jako pierwsi informacje przekazali dziennikarze portalu "Nowości: Dziennik Toruński".

Redakcja tvn24.pl skontaktowała się z posłem. Girzyński nie odpowiedział na pytanie, czy przyjął szczepionkę, odsyłając w sprawie komentarza do toruńskiej uczelni. "We wszystkich sprawach, które nie są związane z wykonywaniem przez mnie mandatu poselskiego, a dotyczą mojego podstawowego miejsca pracy jakim jest Uniwersytet Mikołaja Kopernika zgodnie z zasadami jakie mnie i każdego wykładowcę naszej uczelni obowiązują osobą kompetentną i właściwą do udzielania informacji jest rzecznik prasowy UMK" - napisał.

Rzecznik UMK, dr hab. Marcin Czyżniewski, w rozmowie z tvn24.pl przekazał, że Ministerstwo Zdrowia pod koniec grudnia zwróciło się do uczelni z zapytaniem, kto wyraża chęć zaszczepienia się. Według wiedzy rzecznika, z samego okręgu toruńskiego taką wolę wyraziło 1100 osób, w tym Girzyński. Nie wiedział jednak, czy poseł PiS się zaszczepił. Rzecznik w rozmowie powołał się na rozporządzenie z 14 stycznia, według którego nauczyciele akademiccy mogą się szczepić w pierwszej, priorytetowej grupie.

§ 28a. 1. Podmioty przeprowadzające szczepienia ochronne przeciwko COVID-19 mają obowiązek stosowania tych szczepień w następującej kolejności:(...)11) nauczyciele akademiccy zatrudnieni w uczelni innej niż określona w pkt 6 oraz inne osoby prowadzące w uczelni zajęcia ze studentami lub doktorantami zgodnie z programem odpowiednio studiów albo kształcenia(...)– w ramach etapu "I".

-

Rozdział 3a, Szczepienia ochronne przeciwko COVID-19

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 stycznia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii

Girzyński zawieszony

Szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski przed godziną 23 we wtorek przekazał, że decyzją prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego poseł został zawieszony w prawach członka partii. Nie podał szczegółów. "Zasady obowiązują wszystkich" - zaznaczył we wpisie na Twitterze.

"Nikogo o żadne pierwszeństwo w kolejce nie prosiłem"

Po godzinie 23 Girzyński wydał oświadczenie, które opublikował na Facebooku. Poinformował w nim, że jako wykładowca miał możliwość zgłoszenia chęci zaszczepienia do 23 grudnia 2020 roku. "O tym, że dopełniłem tych formalności i zgłosiłem się poinformował (pisownia oryginalna -red.) w mediach społecznościowych zachęcając także innych do takiej postawy" - przypomniał.

"Nikogo o żadne pierwszeństwo w kolejce nie prosiłem i w żadnym wypadku nie zaszczepiłem się poza kolejnością. Postąpiłem od A do Z zgodnie z obowiązującym mnie prawem i w myśl zaleceń władz Uczelni, która jest moim podstawowym miejscem pracy" - napisał dalej.

Dodał, że podziela opinię sformułowaną przez Sobolewskiego, że - jak przytoczył - "zasady obowiązują wszystkich". "Obowiązywać powinny zwłaszcza tych, którzy je ustanawiają. Ja jedynie zgodnie z nimi postępowałem i postępować będę" - podsumował.

Girzyński w grudniu: zachęcam, aby poddać się szczepieniom

Girzyński w oświadczeniu przypomniał o swoim wpisie opublikowanym 23 grudnia ubiegłego roku, gdzie informował, że rektor UMK w Toruniu zaproponował "wszystkim pracownikom, wykładowcom przystąpienie do szczepień". - Bo jako nauczyciele jesteśmy w pierwszej grupie, zaraz po medykach - tłumaczył we wpisie zamieszczonym na Twitterze 23 grudnia.

Na opublikowanym nagraniu potwierdził, że zgłosił się do szczepienia. - Wszystkich także zachęcam do tego, aby w trosce o nasze zdrowie, ale i o zdrowie innych, poddać się tym szczepieniom - mówił.

Szczepienia w Polsce trwają od 27 grudnia. Pierwsi szczepieni są między innymi medycy. W poniedziałek 25 stycznia ruszyły szczepienia populacyjne. W ramach tej grupy w pierwszej kolejności szczepieni są seniorzy. Grupa 80+ miała możliwość rejestracji na szczepienia od 15 stycznia, zaś 70+ od 22 stycznia.