Polska

Posłowie PiS zaskarżyli do TK przepis dotyczący jawności list poparcia kandydatów do KRS

Posłowie PiS zaskarżyli do TK przepis dotyczący jawności list poparcia kandydatów do KRS

Zaskarżyliśmy do Trybunału Konstytucyjnego przepis dotyczący ujawnienia zgłoszeń kandydatów do KRS - poinformował poseł PiS Marek Ast. Dodał, że do skargi dołączono wniosek o zabezpieczanie "tak, aby do czasu rozstrzygnięcia Trybunału, wyrok NSA nie podlegał wykonaniu".

Zaskarżony przez posłów PiS art. 11c ustawy o KRS stanowi, że zgłoszenia kandydatów do Rady marszałek Sejmu niezwłocznie przekazuje posłom i podaje do publicznej wiadomości, z wyłączeniem załączników.

"Zaskarżyliśmy art. 11c ustawy o KRS w tym sensie, że jeżeli jego rozumienie miałoby być takie, iż należy te załączniki (z nazwiskami osób popierających kandydatów do KRS - red.) ujawnić, to nie jest to zgodne z konstytucją i intencją ustawodawcy" - wyjaśnił Ast.

"Chcemy, żeby Trybunał potwierdził naszą wątpliwość" - dodał.

Z informacji przekazanych przez Asta wynika, że wniosek do TK w tej sprawie został złożony w czwartek przez kilkudziesięciu posłów PiS.

"Zaskarżyliśmy przepisy do Trybunału z wnioskiem o zabezpieczenie tak, aby wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w tej sprawie nie podlegał wykonaniu" - wyjaśnił Ast.

Chodzi o wyrok NSA z końca czerwca. Sąd orzekł wtedy, że Kancelaria Sejmu powinna udostępnić wykazy nazwisk osób popierających kandydatów do KRS złożone w ramach procedury wyboru 15 sędziów członków Rady przez Sejm.