Polska

Poznań, Łódź, Wrocław. Nie wszyscy chcą klasyfikować uczniów przed maturami

Poznań, Łódź, Wrocław. Nie wszyscy chcą klasyfikować uczniów przed maturami
OMKS apeluje o zwołanie rad pedagogicznych i klasyfikowanie uczniów

Część komitetów strajkowych odnosi się krytycznie do wtorkowej decyzji Ogólnopolskiego Międzyszkolnego Komitetu Strajkowego, wynika z informacji nadchodzących z kilku polskich miast. OKSM zrzeszający strajkujących nauczycieli nienależących do związków zawodowych wezwał tego dnia nauczycieli do przeprowadzenia klasyfikacji maturzystów. Decyzja o tym "należy do rad pedagogicznych" - informuje tymczasem w oświadczeniu Związek Nauczycielstwa Polskiego.

We wtorek w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" odbyły się rozmowy związkowców, pracodawców i strony rządowej w sprawie oświatowego okrągłego stołu, zaproponowanego przez premiera Mateusza Morawieckiego. Kierownictwo Związku Nauczycielstwa Polskiego poinformowało po nich, że nie weźmie udziału w tych obradach. Podobne stanowisko zajęły Forum Związków Zawodowych oraz Wolny Związek Zawodowy "Solidarność-Oświata".

Po tym spotkaniu ZNP wydało także komunikat, w którym napisało, że "odpowiedzialność za los maturzystów w strajkujących w całej Polsce liceach i technikach spada na rząd", a "decyzja o klasyfikowaniu należy do rad pedagogicznych". Równocześnie związek podkreślił, że "akcja strajkowa nadal trwa" i prezydium Zarządu Głównego ZNP zbierze się po przerwie w czwartek o godz. 9.

"ZNP wyraża podziw dla tych strajkujących, którzy protestują trzeci tydzień! Jesteśmy razem!" - dodali w komunikacie związkowcy.

OMKS: apelujemy o jak najszybsze zwoływanie rad pedagogicznych

Sytuacja wokół strajku w oświacie jednak się komplikuje. Głos po wtorkowych rozmowach zabrali także uczestniczący w nich po raz pierwszy przedstawiciele Ogólnopolskiego Międzyszkolnego Komitetu Strajkowego (OMKS), zrzeszającego strajkujących nauczycieli nienależących do związków zawodowych. Poinformowali potem, że komitet podjął decyzję o przeprowadzeniu klasyfikacji uczniów.

- Apelujemy do dyrektorów placówek o jak najszybsze zwoływanie rad pedagogicznych tak, żeby zrobić to do końca tego tygodnia – podkreślili we wtorek członkowie OMKS po spotkaniu prezydium Rady Dialogu Społecznego.

Część nauczycieli z Poznania przeciwna decyzji "warszawskiego OMKS"

Jednak jeszcze we wtorek, po rekomendacji OMKS o przeprowadzeniu klasyfikacji uczniów, zaczęły pojawiać się głosy przedstawicieli komitetów strajkowych z różnych miast Polski, sprzeciwiające się takiej decyzji.

Późnym wieczorem we wtorek w Poznaniu zebrała się grupa przedstawicieli komitetów strajkowych z 26 szkół z Poznania (25 zrzeszonych w MKS oraz jedna niezrzeszona), w tym Izabela Płotka z VIII LO oraz Marcin Cieniuch z II LO dotychczas współtworzący wraz poznański MKS. To ta dwójka podpisała się pod stanowiskiem poznańskiej grupy nauczycieli wysłanym do mediów.

Wszyscy zebrani wyrazili jednoznaczny sprzeciw wobec warszawskiej deklaracji OMKS i wspólnie wydali oświadczenie w tej sprawie - czytamy.

"Jako przedstawiciele poznańskich szkół zrzeszonych i niezrzeszonych w Poznańskim MKS podtrzymujemy stanowisko uzgodnione podczas spotkań przedstawicieli ponadgimnazjalnych szkół z Poznania i okolic dot. kontynuowania strajku (potwierdzone protokołami z dnia 12 i 15 kwietnia 2019 roku) w siedzibie oddziału ZNP w Poznaniu, a zatem powstrzymania się od udziału w radach klasyfikacyjnych" - czytamy.

"Tym samym jednoznacznie odcinamy się od rekomendacji OMKS-u dotyczącej klasyfikowania uczniów klas maturalnych. Takie stanowisko rekomendujemy wszystkim szkołom oraz MKS-om w Polsce. Podyktowane jest to przekonaniem o słuszności strajku i konieczności jego kontynuacji" - dodają poznańscy nauczyciele.

Rzeczniczka MKS we Wrocławiu: czujemy się zdradzeni

Głosy sprzeciwu płyną także z innych polskich miast. Jak stwierdziła Agnieszka Kałczyńska-Durlej z Międzyszkolnego Komitetu Strajkowego we Wrocławiu, "to stanowisko, które wydał OMKS nie jest dla nas, czyli dla MKS-u Wrocław do przyjęcia".

- Czujemy się zdradzeni i nie potrafiłabym pójść do moich nauczycieli i powiedzieć im, żeby poszli na radę klasyfikacyjną - dodała.

W oświadczeniu poznańskich nauczycieli czytamy, że sprzeciw dotyczy też części środowiska z Łodzi i Szczecina.

Strajk nauczycieli

Ogólnopolski strajk nauczycieli zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych rozpoczął się 8 kwietnia. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej Solidarności i niezrzeszeni.