Polska

Premier Mateusz Morawiecki zabrał głos w sprawie wyroku TK o aborcji

Premier Mateusz Morawiecki zabrał głos w sprawie wyroku TK o aborcji

- Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie - czy jest spór o danie dzieciom z zespołem Downa szansy przeżycia czy o nieskrępowaną aborcję? - mówi premier Mateusz Morawiecki.

Premier przypomniał, że ustawa nadal dopuszcza możliwość przerywania ciąży, gdy stanowi ona zagrożenie dla życia i zdrowia kobiety, a także gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża jest skutkiem czynu zabronionego.

- Kobiety nie mogą być zmuszane do heroizmu, dlatego zapis o życiu i zdrowiu kobiety wciąż obowiązuje - podkreślił.

Morawiecki zapowiedział rozszerzenie dostępu do badań prenatalnych dla wszystkich ciężarnych.

- Wolność wyboru jest rzeczywiście kwestią fundamentalną. Ale zgodzimy się chyba wszyscy z tym, że żeby realizować prawo do wyboru, trzeba żyć. Kto nie żyje, z tego prawa nie skorzysta - mówił.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający - na mocy tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. - na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Po tym orzeczeniu w całej Polsce rozpoczęły się protesty przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego - manifestacje, blokowanie ulic, protesty przed i w kościołach, a także akcje w mediach społecznościowych.