Polska

Projekt zmiany konstytucji wpłynął do Sejmu. Zakłada wydłużenie kadencji prezydenta

Projekt zmiany konstytucji wpłynął do Sejmu. Zakłada wydłużenie kadencji prezydenta

Projekt zmiany konstytucji, autorstwa posłów Porozumienia, wpłynął w poniedziałek do Sejmu. Przewiduje on wydłużenie kadencji prezydenta do siedmiu lat i brak możliwości reelekcji urzędującej głowy państwa.

O tym, że projekt jeszcze w poniedziałek wpłynie do Sejmu informował szef Porozumienia Jarosław Gowin. Pod projektem podpisali się też - według niego - posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

Projekt ma wydłużyć pięcioletnią kadencję prezydenta o dwa lata. - To projekt przewidujący systemową zmianę polegającą na wprowadzeniu w Polsce jednej, siedmioletniej kadencji z równoczesnym, szczególnym rozstrzygnięciem polegającym na przedłużeniu kadencji prezydenta Andrzeja Dudy o dwa lata, przy założeniu, że obecny prezydent nie będzie już kandydował za dwa lata - tłumaczył wówczas Gowin.

Ustawa w sprawie głosowania korespondencyjnego przegłosowana

W ustawię zawarto także to, że w stanie epidemii, marszałek Sejmu Elżbieta Witek może zarządzić zmianę terminu wyborów, określonego wcześniej w postanowieniu. Nowy termin wyborów prezydenta określony przez marszałka musi odpowiadać terminom przeprowadzenia wyborów prezydenta określonym w konstytucji.