Polska

Rząd przedłuża obostrzenia, epidemia uderza w mikrofirmy, "Sto lat" z radiowozu

Rząd przedłuża obostrzenia, epidemia uderza w mikrofirmy,

Rząd wydłużył okres obowiązywania obecnych ograniczeń oraz poinformował, że egzaminy ósmoklasisty oraz matury zostaną odłożone na później. Rosjanie w oczekiwaniu na szczyt zakażeń, przygotowują się na "scenariusz czarnobylski". Opublikowano najnowsze dane dotyczące branż, w które epidemia uderzyła najmocniej. Co jeszcze wydarzyło się w czwartek?

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że w czwartek potwierdzono obecność koronawirusa u . . Wyzdrowiały 284 osoby.

9 kwietnia poinformowano o śmierci 16 osób. Łącznie zmarły 174 osoby.

W związku z rozprzestrzeniającym się wirusem SARS-CoV-2 sytuacja zmienia się dynamicznie. Co zdarzyło się w ciągu ostatniej doby w Polsce i na świecie?

1. Przedłużone obostrzenia. Od 16 kwietnia obowiązek zakrywania ust i nosa

, egzaminy a także przedłużamy dotychczas obowiązujące obostrzenia - poinformowali w czwartek na wspólnej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Łukasz Szumowski oraz minister edukacji Dariusz Piontkowski.

2. "Nie jest tak różowo, ponieważ mamy cały czas opóźnienie wykonywania testów"

Pacjent na izolacji domowej, w izolatorium czy izolowany u nas, przed wyjściem musiał mieć zrobione dwa testy. Jak na każdy czekało się cztery dni, to bezsensownie leżał, blokował łóżko - . Ordynator 1. oddziału chorób zakaźnych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu mówił o dostępności testów na koronawirusa i środków ochrony osobistej dla medyków.

3. Młodzi Amerykanie umierają na Covid-19

4. Przygotowania do "scenariusza czarnobylskiego" w Rosji

"W oczekiwaniu na gwałtowny wzrost liczby zachorowań, w tym z poważnymi powikłaniami, ministerstwo zdrowia przeprowadziło pilną aktualizację baz danych. Do walki z Covid-19 zostaną zmobilizowani nie tylko lekarze, ale także studenci i pracownicy naukowi" - . Szczyt epidemii w Rosji jest spodziewany po 20 kwietnia. Liczba zakażeń koronawirusem w tym kraju przekroczyła 10 tysięcy.

5. W które branże pandemia uderzyła najbardziej?

6. Boris Johnson opuścił oddział intensywnej terapii

7. Merkel: po Wielkanocy rozmowy na temat rozluźnienia obostrzeń

W środę po Świętach Wielkanocnych urząd kanclerski i premierzy krajów związkowych będą rozmawiać na temat rozluźnienia obowiązujących obostrzeń - Zaznaczyła, że decyzje w tej sprawie będą podejmowane "ostrożnie i stopniowo". - Można łatwo zniszczyć to, co udało się już tymi obostrzeniami osiągnąć - dodała.

8. "To kamień milowy w walce z koronawirusem na świecie"

9. "Nagle zobaczyłem, jak z radiowozu puszczają 'sto lat' i składają życzenia jednemu z sąsiadów"

PRZYPOMINAMY: Cały czas można się włączyć do akcji wsparcia tych, którzy walczą na pierwszej linii frontu z koronawirusem. Można to zrobić między innymi wysyłając SMS o treści "Pomagam" pod numer 7126 (koszt 1,23 zł z VAT) lub dokonując wpłaty na konto Fundacji TVN "Nie jesteś sam": 10 1140 1010 0000 2581 1800 1077 (mBank). Wpłaty można również dokonać na stronie Fundacji TVN lub na Facebooku.

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.