Polska

Słynny rosyjski trener poprowadzi siatkarzy Iranu

Słynny rosyjski trener poprowadzi siatkarzy Iranu
Słynny rosyjski trener Władimir Alekno w przyszłym roku poprowadzi męską reprezentację Iranu - potwierdziła Europejska Konfederacja Piłki Siatkowej (CEV). Drużyna z Bliskiego Wschodu w przełożonych igrzyskach w Tokio będzie grupowym rywalem Polaków.

Kilka dni wcześniej o zatrudnieniu Alekny poinformowała irańska federacja.

Jak podano wówczas w komunikacie, wśród jego konkurentów byli m.in. Argentyńczyk Daniel Castellani oraz Włosi Ferdinando De Giorgi, Andrea Giani i Lorenzo Bernardi. Dwaj pierwsi w przeszłości prowadzili reprezentację Polski (De Giorgi dodatkowo pracował też w dwóch klubach PlusLigi), a ostatni był zatrudniony kiedyś w Jastrzębskim Węglu.

53-letni Rosjanin ma odpowiadać za irańską drużynę podczas przyszłorocznej edycji Ligi Narodów oraz zmagań olimpijskich, które zostały przełożone z powodu pandemii Covid-19.

Zastąpił on na stanowisku Igora Kolakovica, który rozstał się z tą kadrą w marcu. Od jesieni szkoleniowiec z Czarnogóry pracuje w Aluronie CMC Warcie Zawiercie.

Alekno po raz pierwszy będzie odpowiadał za drużynę narodową z innego kraju. W przypadku siatkówki klubowej tylko raz prowadził zagraniczny zespół - na początku kariery trenerskiej, w latach 1999-2004, pracował we francuskim Tours VB.

Lista jego sukcesów w roli trenera jest długa. Z reprezentacją Rosji zdobył olimpijskie złoto w Londynie, a w Pekinie sięgnął po brąz. Od wielu lat związany jest też z Zenitem Kazań (w poprzednim sezonie zrobił sobie przerwę i był konsultantem, ale teraz znów wrócił na stanowisko szkoleniowca), z którym m.in. pięciokrotnie triumfował w Lidze Mistrzów (2012, 2015, 2016, 2017, 2018). W tym sezonie zawodnikiem rosyjskiego zespołu jest reprezentant Polski Bartosz Bednorz.

W gr. A olimpijskiego turnieju w Tokio Polska - poza Iranem - zmierzy się również z gospodarzami, Włochami, Kanadą i Wenezuelą.