Polska

Strajk Kobiet reaguje na uzasadnienie Trybunału Konstytucyjnego

Strajk Kobiet reaguje na uzasadnienie Trybunału Konstytucyjnego

- Dzisiaj zostało opublikowane oświadczenie pani mgr Przyłębskiej. Jeżeli dojdzie do publikacji w Dzienniku Ustaw, osoba, która pracuje w kancelarii premiera, popełni przestępstwo i zostanie w tej sprawie złożone zawiadomienie do prokuratury. Jeśli znajdą się lekarze, którzy będą się do tego oświadczenia stosować, będą ścigani - przekazała Marta Lempart podczas konferencji Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Dziś planowane są protesty przed siedzibą TK. - Mobilizuje się cała Polska - podkreśliła Lempart.

- Nie mamy jeszcze do czynienia z publikacją wyroku, ale ona najprawdopodobniej się wydarzy. Skutki będą następujące - osoba w kancelarii premiera, która zdecyduje się opublikować w Dzienniku Ustaw decyzję pani mgr Przyłębskiej, popełni przestępstwo z art. 231 kodeksu karnego (tj. nadużycie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego). Zostanie przez nas złożone w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury - zapowiedziała Marta Lempart.

- Jeżeli znajdą się w Polsce lekarze, którzy zechcą się "podlizać" władzy po tej ewentualnej publikacji i będą kłamać, że oświadczenie pani mgr Przyłębskiej jest wyrokiem i zmienia w Polsce prawo i będą odmawiać kobietom legalnej aborcji, to będą również ścigani - podkreśliła.

- Jeśli do tej pory mówiliśmy o piekle kobiet, to od tej pory chyba będziemy musieli mówić o piekle rządu - zaznaczyła Klementyna Suchanow.

- Dzisiaj noc może być ciężka. Wiemy, co robi policja. Sprawdźmy, ile pan Kaczyński zdoła ściągnąć do Warszawy radiowozów tak, aby się nas nie bał -  powiedziała, odnosząc się do protestów, które planowane są w środę w największych miastach w Polsce. 

- Dotychczas nazywaliśmy to wojną, jak nazwać to teraz? Zgotujemy wam piekło, nie podarujemy wam tego. Wyraźcie ten gniew, jak umiecie. To nie my zaczęłyśmy - podkreślił Ogólnopolski Strajk Kobiet. 

Protest przed siedzibą TK ma rozpocząć się o godz. 18.30. 

Uzasadnienie wyroku TK

Trybunał Konstytucyjny wydał w środę uzasadnienie do wyroku z 22 października 2020 roku.

Przypomnijmy - tego dnia, ponad trzy miesiące temu, TK orzekł, że dopuszczalność przerwania ciąży w przypadku ciężkiego upośledzenia lub choroby płodu jest niezgodna z konstytucją. Zgodnie z orzeczeniem aborcja miała pozostać dopuszczalna w dwóch sytuacjach - w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia matki oraz w przypadku, kiedy ciąża jest wynikiem czynu zabronionego. W trzeciej sytuacji, zgodnie z decyzją TK, aborcja w przypadku zagrożenia urodzenia dziecka ciężko chorego lub bez szansy na przeżycie, jest sprzeczna z konstytucją.

W uzasadnieniu wyroku TK podtrzymał swoje stanowisko w dwóch pierwszych przesłankach, a przy trzeciej pozostawił pewną furtkę interpretacyjną. Więcej na ten temat piszemy .

Jeszcze dziś wyrok TK ma zostać opublikowany w Dzienniku Ustaw.