Polska

Suplementy diety na koronawirusa. GIS ostrzega

Suplementy diety na koronawirusa. GIS ostrzega

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed korzystaniem z suplementów diety, reklamowanych jako mające właściwości przeciwwirusowe i chroniące przed koronawirusem.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Inspektorat podkreśla w komunikacie, że wskazywanie w oznakowaniu, prezentacji czy reklamie środków spożywczych, w tym suplementów diety na ich właściwości lecznicze (takie jak np. działanie przeciwwirusowe, leczenie grypy, ochrona przed zarażeniem SARS-Cov-2, leczenie infekcji COVID-19) stanowi naruszenie prawa i nie znajduje potwierdzenia w medycynie opartej na faktach.

Wskazuje, że suplementy diety nie przechodzą badań klinicznych i nie posiadają potwierdzonego w badaniach działania farmakologicznego.

"Stanowią skoncentrowane źródło witamin lub składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy i mają uzupełniać dietę" - czytamy w komunikacie.

Co należy robić?

Inspektorat wskazuje, że w okresie ograniczenia aktywności zawodowej i społecznej, w czasie kwarantanny lub w związku z narażeniem na infekcje znaczenie ma nasze prozdrowotne zachowanie – zdrowa dieta, odpowiednia długość snu i odpoczynek.

Przypomina, że stosowanie zrównoważonej, urozmaiconej oraz zdrowej diety jest jednym z ważnych czynników zachowania dobrego stanu zdrowia.

"Suplementacja może być stosowana u osób cierpiących na niedobory poszczególnych witamin lub składników mineralnych lub w przypadku, kiedy z dietą nie są dostarczane wystarczające ilości witamin i składników mineralnych, nie zastąpi ona jednak zdrowego odżywiania ani leczenia" - podkreśla GIS.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL