Polska

Suski odwołany, Bartkowiak powołany. Straż pożarna ma nowego komendanta głównego

Suski odwołany, Bartkowiak powołany. Straż pożarna ma nowego komendanta głównego

Andrzej Bartkowiak zastąpił Leszka Suskiego na stanowisku Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. Bartkowiak od marca 2016 roku sprawował funkcję Komendanta Wojewódzkiego PSP w Poznaniu.

Bartkowiaka na stanowisko powołał w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Nowy Komendant zastąpił na stanowisku generała brygadiera Leszka Suskiego. O tym, że dymisja Suskiego jest już przesądzona informowaliśmy pod koniec listopada w tvn24.pl.

Leszek Suski był jednym z najbliższych współpracowników wiceministra Jarosława Zielińskiego, który po odwołaniu z funkcji sekretarza stanu wrócił do sejmowych ław.

Jak ujawniliśmy w tvn24.pl, Suski robił karierę, choć był jednym z nielicznych "łamistrajków" podczas protestu przeciwko decyzjom władz PRL, który wybuchł w 1981 roku w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej.

Wcześniej komendant w Poznaniu

Nowy Komendant Główny PSP Andrzej Bartkowiak został także nowym Szefem Obrony Cywilnej Kraju.

Bartkowiak od marca 2016 roku sprawował funkcję Komendanta Wojewódzkiego PSP w Poznaniu. Ukończył Szkołę Aspirantów PSP w Poznaniu, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, a także studia podyplomowe w Szkole Głównej Służby Pożarniczej i Wyższej Szkole Handlu i Usług w Poznaniu. Był wykładowcą akademickim. Działał także w NSZZ "Solidarność" w Straży Pożarnej.

Jak podało MSWiA, Bartkowiak po objęciu stanowiska udał się do Szczyrku, gdzie doszło do wybuchu gazu w budynku mieszkalnym.